Doğu Karadeniz sahil şeridinde bazı kirlilik parametrelerinin araştırılması
  1. Tez No: 29705
  2. Yazar: SONGÜL BACAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MEHMET TÜFEKÇİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 1993
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 146
Özet
ÖZET üç tarafı denizlerle çevrili ülkemizde son yıllarda özellikle kıyı alanlarında yoğunlaşan kentleşme ve turizm faaliyetleri, kıyı bölgelerinin sunduğu imkânlar nedeni ile bu yörelerde hızla artan en düstriyel faaliyetler ve tarımsal etkinlikler dolayısıyla denizlerimiz önemli ölçüde kirlenmeye maruz kalmaktadır. Bu kirliliğe deniz taşımacılığı sonucunda denize karışan petrol ve petrol ürünleri ile gemiler tarafından doğrudan boşaltılan atıklar da katkıda bulunmakta dır. Söz konusu kirlilik çevreyi ve insan sağlığını olumsuz yönde etkilemekte ve denizden gerek balıkçılık gerekse turizm faaliyetleri açısından yararlanılması giderek imkânsız hale gelmektedir. Bu duru mun giderilmesi amacıyla uygun tedbirlerin alınması için denizlerimi zin kirlilik durumu, bu kirliliğin zaman içinde gösterdiği değişim ve kirliliği yaratan kaynaklara ilişkin bilgilere ihtiyaç duyulmaktadır. Bu çalışmada, Doğu Karadeniz sahil şeridinde (Hopa-Bulancak ara sı) kirletilme noktaları dikkate alınarak belirlenen 22 istasyondan 1991 yılı 4 ayrı mevsimde 100 m ve 500 m açıktan deniz suyu örnekleri (sıcaklık, pH, askıdaki katı madde, organik madde, çözünmüş oksijen, nitrat azotu ve nitrit azotu, orto fosfat ve deterjan) ölçülmüş ve bunların mevsimsel değişimleri irdelenmiştir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY In the recent years, sea pollution has become a very important environmental problem since Turkey is surrounded by sea in the sides. Especially, urbanization, industrialization, tourism and agricultural activities which increase rapidly each year in the cities located on the seashore make the problem worse behind their benefits. In addition, sea pollution is negatively contributed by oil and oil products, ~or sewages as a result of sea transportation. Therefore, not only environmental and human health problems arise but also it is getting impossible to benefit from sea in respect to tourism and fishing. Any information connected with the sources and conditions which create sea pollution, and the alternations that arise by time are needed to take suitable precautions and to find out some approaches to solve this problem. In this study, various seawater samples, 100 m and 500 m away from the seashore, were obtained from 22 stations (from Hopa to Bu lancak) on the East Black Sea coast thought to be the points of the pollution within the year of 1991 in every four seasons. Several pollution parameters such as temperature, pH, total suspended sediment, organic matter, dissolved oxygen, nitrate nitrogen, nitrite, nitrogen, o-phosphate and detergent were measured and their seasonal variations were examined. VI