Döner vinçlerin yük salınımın bulanık mantık yöntemiyle kontrolü
Desinging a fuzzy logic conroller to prevent load swinging for a rotary crane
  1. Tez No: 297050
  2. Yazar: İSMAİL ÖZKAHRAMAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MUHARREM E. BOĞOÇLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Konstrüksiyon ve İmalat Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 102
Özet
Taşımacılıkta kullanılan vinçler, çalışmaları sırasında göz ardı edilemeyecek dinamik yüklerin etkisi altında kalmaktadır. Bu dinamik yük etkisi çoğunlukla yüklerin yapmış olduğu salınımlardan kaynaklanmaktadır. Bu dinamik etkilerin doğru tespit edilmesi ve önlenmesi gerekmektedir. Bu çalışmada, döner vinç için üç boyutlu nonlinear bir matematiksel model geliştirilmiş ve ardından yük salınımlarını önlemek için bulanık mantık kontrolör tasarımı yapılmıştır. Tasarlanan kontrolörün performansı yapılan simülasyonlar ile incelenmiş ve aynı vinç modelinde oluşturulan kontrolsüz vincin simülasyonlarıyla karşılaştırılmıştır. Simülasyonların ve yapılan performans karşılaştırmasını sonuçları tasarlanan bulanık mantık kontrolünün, yük salınımlarını başarıyla önlediğini göstermiştir. Böylece vinçlerde bu kontrolün uygulanması dinamik etkileri azaltacağından yükün daha yüksek hızlarda hareket ettirilebilmesine, daha hafif ve ekonomik vinç tasarımlarının yapılabilmesine olanak sağlayacaktır.
Özet (Çeviri)
The cranes used in transport are exposed to dynamic influences which cannot be ignored. In general, these dynamic effects are caused by load swinging. Transient dynamic forces due to payload motions need to be correctly calculated and prevented for design and operation of cranes. In this study, a three-dimensinal nonlinear mathematical model for a rotary crane has been produced and a fuzzy logic controller has been designed in order to prevent swinging of load. The performance of the designed controller has been investigated and compared with the peformance of the uncontrolled crane in the same condition. Simulations and performance comprasion results have shown that fuzzy logic controller is successful to prevent load swinging. Thus, to make cranes faster and to design light and economic crane construction will be possible due to the fact that cranes, to which these controllers are applied, have reduced dynamical effects.