Tavan vinçleri periyodik kontrolünde test yük ağırlığının belirlenmesi
Determination of test load weight in periodic control of overhead cranes
- Tez No: 662837
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ RÜŞTÜ UÇAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İş Sağlığı ve Güvenliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İş Sağlığı ve Güvenliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
Tavan vinçleri sanayide yüklerin taşınmasında kullanılan etkili bir ekipmandır. Tavan vinçlerinde periyodik kontrol sırasında yapılacak yük testi test ağırlığının ne kadar olması gerektiği çalışılmıştır. Periyodik kontrol sonrasında nominal yükün 1,25 katı ile test etmenin iş güvenliği riskleri doğuracağı için risklidir. Nominal yükün 1,00 ile test etmek vinç gövdesi ve frenlerin durumunu gözler önüne serdiği için yeterlidir. Bu çalışmada vinçler iki gruba ayrılmıştır. Birinci grup vinçler nominal yükün 1,25 katı ile ikinci grup vinçler nominal yükün 1,00 katı ile test edilmiştir. Test sonrası geçen bir yıllık periyotta meydana gelen arızalar ve iş güvenliği uygunsuzlukları karşılaştırılmıştır. İki vinç grubunda da fren balata aşınmasına bağlı arızaların çıktığı dikkat çekmektedir. Yapılan incelemede iki grup vinç arasında meydana gelen arızalar ve iş güvenliği uygunsuzlukları arasında anlamlı bir fark olmadığı görülmüştür. Vinç periyodik kontrollerinde nominal yükün 1,00 ile test yapmanın yeterli olacağı kanaatine varılmıştır. Bununla beraber yılda en az bir yapılan periyodik muayenelerin sayısının artırılması iş güvenliği açısından faydalı olacaktır.
Özet (Çeviri)
Overhead cranes are an effective equipment used in the transportation of loads in the industry. The weight of the load test to be done with periodical control in overhead cranes was studied. It is risky to test with 1,25 times the nominal load under periodic control as it will pose occupational safety risks. Testing the rated load with 1,00 times is sufficient as it reveals the condition of the crane body and brakes. Cranes are divided into two groups. First group tests with 1,25 times of nominal lifting capacity . Second group tests with 1,00 times of nominal lifting capacity. The failures that occurred in the one-year period after the test and work safety incompatibilities were compared. It is noteworthy that malfunctions due to brake lining wear occur in both crane groups. It was observed that there was no significant difference between the failures between the two groups of cranes and the job safety incompatibilities. It is concluded that it is sufficient to test the nominal load with 1,00 during crane periodic controls. Increasing the number of periodic control per year is beneficial for occupational safety.