Yazılım sektöründe müşteri memnuniyeti temelli süreç yönetimi
Customer satisfaction based process management in software sector
  1. Tez No: 297078
  2. Yazar: SAADET GAFFAROĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ALEV TAŞKIN GÜMÜŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Computer Engineering and Computer Science and Control, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 146
Özet
Elektronik ticaretteki büyük artış bu kanalı firmalar için zorunlu hale getirmiştir. Firmaların rekabete ayak uydurabilmeleri için bu kanal üzerinden ticarette kendilerini geliştirmeleri gerekmektedir. Ancak firmaların e-ticaret sitelerine kayıt ve ürün tanımlama aşamaları zaman ve ilgi kaybettiren süreçler olmakta, bu nedenle firmalar ürünlerini yayınlamayı ertelemekte ve e-ticaret sitelerinin de ürün ve firma yelpazelerinin genişlemesi yavaşlamaktadır.Bu tez kapsamında, firmaların ERP uygulamaları aracığıyla oluşturulan ürün bilgisini kullanarak bu ürün üzerinden kullanıcı ilgisini ve zamanını kaybetmeden, e-ticaret sitesinde uygun olduğu kategoriyi bulan ve ürünün yayınlanması için adımları yürüten bir akıllı sistem sunulmaktadır. Firmaların kullanmakta oldukları ERP uygulamalarından, ürünler için anahtar kelime seti oluşturan ve bu anahtar kelime seti üzerinden ürünün ait olduğu kategorinin ve benzer ürünlerin bulunduğu ve kullanıcıya sunulduğu bir portalin oluşturulabilmesi için bir metodoloji sunulmaktadır. Bu metodoloji kapsamında 2 farklı model oluşturulmuş, bir e-ticaret sitesi veritabanında uygulanmış ve sonuçları karşılaştırılmıştır. Modellerden ilki, basit algoritmalar ile sistemin basit düzeyde öğrenmesini sağlayan ve bu öğrenmeyi anahtar kelimelerin çekildiği ERP alanlarının ağırlıklandırılması ile gerçekleştiren bir modeldir. İkinci model ise, sistemin öğrenmesinin yapay sinir ağları üzerinden ve doğrudan anahtar kelimelerin kategorilere etkidiği ağırlıklarla gerçekleştirilen modeldir. Her iki modelin de deneyler kapsamında uygulamaları yapılmış ve sonuçları karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
The big raise in the electronic commerce has madethis channel a must for companies. In order to keep up with the composition, companies have to develop on commerce on this channel. However, the registering and product defining steps on e-commerce sites are processes those make users loose time and interest to the process, therefore companies delay the product posting tasks and e-commerce sites? have a slowing development of product and company ranges.Within the scope of this paper, an intelligent system is proposed that finds the category of the product and operates the steps of posting the product on the site, by using the product information produced by companies? ERP applications, by preventing users from loosing time and interest to the process. A methodology is proposed in order to constitude a portal which generates keyword sets from the ERP applications that companies have been using, finds the category that the product belongs to and the similar products, and proposes the results to the user. Within the scope of this methodology, 2 different models have been developed, implemented on the database of an a commerce site and the results are compared. The first model, provides the system to learn by several simple algorithms and execute this learning by weighting the ERP fields where the keywords are extracted. The second model, learns by neural networks and uses weighting of the keywords on each categories. Both of the models are tested and the results are compared.