Yüksek verimli hava filtrelerinin testleri
Testing of HEPA filters
- Tez No: 297084
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AHMET SAĞIRLI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Maden Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Makine Teorisi ve Kontrol Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 106
Özet
Yüksek verimli HEPA ve ULPA filtreler, filtrasyon sürecinde son kademede yer alırlar. Bu filtrelerin amacı, ön filtrelerin tutamadığı küçüklükte partikülleri, fiberleri arasındaki mesafenin düşük olması sayesinde engellemektir. Diğer filtrelere göre daha hassas bir üretim sürecine sahip olan yüksek verimli filtreler partikül kontrollü ortam yaratmak için en gerekli bileşenlerdir.Böyle yüksek öneme sahip filtrelerin işlevlerini gerçekleştirildiğinden emin olunmalıdır. Bunun için önce bu filtrelerin verimlilik sınıfları iyice anlaşılmalıdır. Filtreler için hangi alanda, hangi şartlarda nasıl seçim yapılacağının belirlenmesi gerekmektedir. Seçime karar verildikten sonra, seçilen her HEPA filtre birer birer testten geçilerek istenilen minimum penetrasyon değerlerini sağladığı kontrol edilmelidir.Yüksek verimli filtre test standı ile her filtrenin standartlarda belirtilen değerleri sağlayıp sağlayamadığı kontrol edilebilir. Filtrelerde en çok sızıntıya müsait bölgeler tespit edilerek, iyileştirmelerin yapılması sağlanabilir. Mevcut filtre tamir yöntemlerinin etkinliği test edilebilir ve filtrelerin farklı basınç ve hız değerlerine göre çalışma performansları değerlendirilebilir.
Özet (Çeviri)
High efficient HEPA and ULPA filters, take part on the last stage of air filtration. The aim of these filters is to seize the smallest particles penetrating from the pre-filters with the help of the low distance between their fibres. These filters have a more complex manufacturing process and they are the most essential component to create a particle controlled environment.We have to be sure of these filters fulfilling their purpose because of their high importance level. To achieve this, first the effiency class has to be understood, and selection methods under different areas and different conditions has to be established. After the decision, every selected HEPA filter must be tested to control if they satisfy the minimum penetration values.With high efficient filter test stand each filter can be checked with the values stated in the standards. The most probable penetration areas can be spotted and possible remedations can be made. The efficiency of current filter repair methods can be tested and filters working performances under different pressure and air velocities can be evaluated.