Şanlıurfa Elisekiz meydanı mimari değerlendirmesi ve Abacılar Evi restorasyon önerisi
Describing the architectural properties of Ellisekiz square and restoration about Abacilar's House in Şanliurfa
- Tez No: 297085
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AYTEN ERDEM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Rölöve-Restorasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 315
Özet
Güneydoğu Anadolu Bölgesinde yer alan Şanlıurfa İli tarihsel ve mimari verileri 12.000 yıllık bir geçmişe uzanan, farklı etnik ve dinsel grupların kültür çeşitliliğine sahip bir yerleşimdir. Bu kültür çeşitliliği sonucunda, çeşitli dönemlere ilişkin taşınır-taşınmaz birçok farklı kültür varlıklarını barındırmıştır. Kent merkezinde yer alan Ellisekiz Meydanı ile meydanda yer alan Abacılar Evi de bu kültür varlıkları arasındadır. Bu çalışmada Ellisekiz Meydanı'nın mimari özelliklerinin değerlendirilmesine ve söz konusu tarihi çevrenin sorunlarının tespit edilerek çözüm önerilerinin geliştirilmesine çalışılmıştır. Ayrıca meydanda yer alan Abacılar Evi'nin günümüzdeki hali ile özgün durumu ve restorasyon imkânlarının incelenmesi ile Ellisekiz Meydanı ile birlikte değerlendirilerek, fiziksel ve işlevsel bağlamda sürdürülebilir, bütünleşik korumanın sağlanmasına yönelik önerilerin geliştirildiği, bir tez çalışması yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Şanlıurfa is a city in the Southeast Anatolia Region, is a settlement which has the cultural diversity of different ethnic and religious groups whose historical and architectural datum date back to 12.000 years. As a result of this cultural diversity, there had been different movable and real estate cultural wealth which belong to these periods. Cultural wealth which is the basis of the thesis are in the Ellisekiz square in the city center and Abacılar House in the square. Describing the architectural properties of Ellisekiz square, it is defined the problems of this historical place and it is produced solution offerings with resolutions. In the thesis, a study has been carried on to define the state of the house at nowadays and observe the original state of the house at the back and it has been carried on to introduce suggestions for restoration possibilities which is evaluated with Ellisekiz square to be a pyhsical and operational sustainable integrated protection.