The connection between braids and the fundamental group of configuration space
Örgüler ve konfigürasyon uzayinin temel grubu arasindaki ilişki
  1. Tez No: 297086
  2. Yazar: MAHMUT KUDEYT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYŞE KARA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
Örgü kavramı cebirsel ve geometriksel açıdan incelenmiş olup örgünün grup yapısı, üreteçleri ve bağıntıları ile beraber verilmiştir. Ayrıca bu grubun özel alt grupları, üreteçleri ve bağıntıları ile verilmiştir.Düzenlenmiş (Configuration) uzayın temel grubu, fiber yapısı ile beraber teoremlerle açıklanmış ve örgü grup yapısına sahip olduğu gösterilip, örgü grup ile bu yapının arasında bir izomorfizma bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
The notion of braid is refined in algebraic and geometric settings. And the group structure of braid is given by generators and relations. In addition, the special subgroups of braid groups are introduced by their generators and relations.The fundamental group of configuration space is presented by its fiber structure with some theorems. And we show that the fundamental group of configuration space has a structure of braid group. Finally, an isomorphism between a structure of braid group and braid group is indicated.