Bir termik santraldeki kondenser optimizasyonu ve akış analizi
Optimization of a thermal power plant's condenser and flow analysis
  1. Tez No: 297117
  2. Yazar: GÖKHAN ÖZDAMAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. RECEP ÖZTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Enerji, Energy
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Enerji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 132
Özet
Bu çalışmada, rankine çevrimini esas alarak, 60 ile 100 bar arasında değişen basınçlarda ve 400 oC ile 500 oC arasındaki sıcaklıklarda türbine giren buharın, 0,02 bar ile 0.1 bar arasında genleşmesini sağlayan bir kondenser için optimizasyon ve buna bağlı olarak akış analizi yapılmıştır. 0,1 bar'dan 0,02 bar'a 0,01 bar azalma ile kondenser alanının değişimi hesaplanmıştır. Kondenser basıncı azaldıkça, kondenser alanının arttığı ve buna bağlı olarak da soğutma suyu pompa gücünün değiştiği gözlenmiştir. Bu sonucun ise enerji üretim maliyetine etkisi ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, based on Rankine cycle, the steam, from steam turbine, ranging from 60 to 100 bar pressure and temperatures between 400 oC and 500 oC which is converted into a condenser, the steam is condensed while the pressure of the condenser changes between 0.1 bar and 0.02 bar, is optimizated and consequently, the flow analysis was conducted. Change of rate of condenser area, relative to the condenser pressure between 0.1 bar and 0.02 bar in 0.01 bar length intervals are calculated. It is concluded that the area of condenser increases and accordingly the cooling water pump power changes when the pressure of the condenser decreases. This result is discussed in the impact of energy production costs.