Buca konutlarının mekan dizimi ve görünür alan analizi
Buca buildings space syntax analysis
  1. Tez No: 297136
  2. Yazar: SEVDE KORKMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. DENİZ ERİNSEL ÖNDER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Bina Araştırma ve Planlama Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 119
Özet
Bu çalışma kapsamında, toplumun yaşam biçiminin mekâna yansıması, mekân dizim analiz yöntemi üzerinden araştırılmış, mevcut örnekler üzerinden analiz edilerek mekân ve kullanıcı ilişkilerinin üzerinde durulmuştur.Giriş bölümünde tezin amacı, kapsamı ve yöntemi açıklanmaktadır. İkinci bölümde, yöntemin teorik altyapısı oluşturulmaktadır. Üçüncü bölüm, çalışma alanının Buca'da yer alması nedeniyle, Buca'ya dair tarihsel ve mimari özellikler hakkında bilgi verildiği, Buca geleneksel konut örnekleri mekânsal ve görsel analizlerle incelenerek, konutlara ait mekânsal özelliklerin değerlendirildiği bölümdür. Dördüncü bölümde, günümüz kullanıcı ihtiyaçlarını karşılayabilen bir proje hedeflenmiştir. Geleneksel konut grubu ve önerilen yapının analizleri karşılaştırılarak mekân kullanım biçimlerinin ortaya koyduğu benzerlikler ve farklılıklar belirlenmiştir.Yapılan değerlendirmelerde, elde edilen somut veriler doğrultusunda toplumun sosyal ve kültürel yapısının mekânsal organizasyonun oluşumunda ve kullanımında önemli bir rolü olduğu görülmektedir.
Özet (Çeviri)
In this study the concepts that mentioned is, reflection of people?s life style on space which analysed with space syntax and user relations.At introduction part, what the thesis purpose, contains and method explained. In second part, making up the method?s theoretical basic facilities. Third part is related with Buca, gives information about its historical and architectural features also there are spatial features analysis with visual analysis, spatial home examples. The last part mentions about a project that meets nowadays user demands. Traditional home group and offered building anlysis compared for similarities and differences in space usage forms.The evaluations with the concrete outputs show that us, social and cultural design of a society have an important role for making up a spatial organization and its usage.