Polimerik malzemeler ile tüketici elektroniği ürünleri tasarımı
Design of consumer electronics goods using polymeric materials
  1. Tez No: 297175
  2. Yazar: UMUT EKİM GÜNDOĞDU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÜMİT ÖZGEN ÇOLAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Konstrüksiyon ve İmalat Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 194
Özet
Bu çalışmada, polimerik malzemelerin tasarım kuralları, ürün tasarımcılığı bakış açısı ile incelenmiştir. Söz konusu incelemeyi takiben örnek çalışma olarak LCD TV tasarımı yapılmıştır.Tez konusu LCD Televizyon tasarımı yapılırken, bilgisayar destekli tasarım, bilgisayar destekli mühendislik, kalıp akış simülasyonu ve hesaplamaklı akışkanlar mekaniği simülasyonu yazılımları kullanılmıştır. Böylelikle tasarım kaynaklı hataların en düşük düzeye indirgenmesine çalışılmıştır.Son aşamada ise ,tasarımı yapılan LCD TV nin seri imalat numunesi de incelenerek, tasarımın plastik tasarım kurallarına uygunluğu irdelenmiş/görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In this study, the design rules of polymeric materials are investigated from a point of product design engineer view. Following said investigation, LCD TV design is made as a case study.During design phase, computer aided design, computer aided engineering, mold flow and computational fluid dynamics softwares were used in order to minimize the possible design and manufacturing failures.As a result, mass production sample of the LCD was reviewed to question / approve the compliance of design with plastic design rules.