Fantom ağrısı tedavisinde ayna terapisi ve fantom egzersizlerinin etkinliğinin karşılaştırılması
The comparison of the effect of mirror therapy and phantom exercises in phantom pain treatment
- Tez No: 297197
- Danışmanlar: PROF. DR. FATİH ERBAHÇECİ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Protez-Ortez-Biyomekanik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
Bu çalışma unilateral diz altı amputelerde fantom ağrısının tedavisinde ?Ayna Terapisi? (AT) ve ?Fantom Egzersizleri? (FE) arasında bir fark olup olmadığının belirlenmesi ve her iki tedavi yönteminin etkili olup olmadığının tespit edilmesi amacıyla yapılmıştır. Çalışmaya ?Fantom Ağrısı? (FA) şikayeti olan, yaşları 18-45 arasında değişen 40 travmatik nedenli unilateral diz altı ampute dahil edilmiştir. Olgular rastgele 2 gruba ayrılmıştır. Birinci gruba AT,(Ayna Terapisi Grubu) ikinci gruba FE, (Fantom Egzersizleri Grubu), her 2 gruba da protez rehabilitasyon programı 4 hafta boyunca uygulanmıştır. Olgulardan tedavi programı bittikten sonra da protez rehabilitasyonu kapsamında verilen egzersizlere devam etmeleri istenmiştir. Değerlendirme kapsamında; ağrı şiddeti 4 hafta boyunca günlük olarak, tedavi öncesi ve tedavi bitiminde, 3. ve 6. aylarda kaydedilmiştir. Bireylerin yaşam kalitesi Short-Form 36 (SF-36) ile, psikolojik durumları Beck Depresyon Ölçeği (BDÖ) ile tedaviye başlamadan önce, tedavi bitiminde ve tedavi sonrasında 3. ve 6. aylarda birer kez olmak üzere 4 defa değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study was performed to determine the presence of any difference between ?Mirror Therapy? (MT) and ?Phantom Exercises? (PE) and the effect of both methods in the treatment of phantom pain (PP) in unilateral below knee amputees. Forty unilateral traumatic below knee amputees (18-45 years old) with PP pain participated in this study. Subjects were randomly divided into two groups. MT to Mirror Therapy Group, PE to Phantom Exercise Group and prosthetic rehabilitation to both groups were given for 4 weeks. The subjects were asked to continue the exercises after treatment program. Pain intensity was assessed by Visual Analog Scale (VAS) daily for 4 weeks, at the end of the program, 3. and 6. months. The quality of life by Short- Form 36 (SF-36) and psychological status by Beck Depression Inventory (BDI) were assessed before and after treatment program, at 3. and 6. month after the program.