Farklı materyallerden hazırlanan implant destekli bar tutucuların dayanıklılık, tutuculuk ve stres iletimi yönünden karşılaştırılması
Comparation of retention, strength and stress of implant retained bar attachments which is fabricated from different materials
  1. Tez No: 297196
  2. Yazar: YASEMİN BUDAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NESRİN ANIL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Protez Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 101
Özet
Bar tutucular yaygın olarakkullanılan tutucu tipidir ve geleneksel olarak krom kobalt, krom nikel, altınveya titanyum gibi metallerden üretilirler. Fakat seramik ve fiberlegüçlendirilmiş kompozitlerin bar materyali olarak kullanımları ile ilgililiteratürde yeterli bilgi bulunmamaktadır. Bu çalışmanın amacı Cr-Co,zirkonya ve polietilen fiberden hazırlanan bar tutucuları dayanıklılık,tutuculuk ve yük altında stres iletimi yönünden karşılaştırmaktır. Bu amaçla18'er adet zirkonya, fiber, Cr-Co bar ve overdenture hazırlandı ve yormatestine tabi tutuldu. Tutuculuk kuvveleri ve dayanıklılık değerleri üniversaltest cihazında (Lloyd Instruments Ltd.) yorma öncesi ve sonrasında testedildi. Stresler üç boyutlu sonlu elemanlar stres analizi yöntemi ile analizedildi. İstatistiksel analizler varyans analizi ve Bonferroni testi ile yapıldı. Cr-Co, zirkonya, fiber için sırasıyla yaklaşık 20 N, 17 N ve 9 N değerinde tutucukuvvet bulundu. Fiber bar önemli derecede daha düşük tutuculuk değerigösterdi (p0,05). Streslerinbüyüklük, dağılım ve yoğunlaşmalarının her üç materyal için de benzerolduğu belirlendi. Sonuç olarak zirkonya ve fiber barlar yeterli tutuculuk vedayanıklılık göstermeleri, kortikal kemik ve implant yüzeyinde oldukça düşükstresler oluşturmaları sebebiyle metal barlara alternatif materyal olarakkullanılabilirler.
Özet (Çeviri)
Bar-clips are commonly used as retentiveattachment and conventionally fabricated from metal as chromium cobalt,chromium nickel, gold alloys and titanium. But there isn?t enough informationabout using ceramic and fiber reinforced composite (FRC) as bar materials.The aim of this study was to compare of strength, retention and stressbehaviour of zirconia, fiber and metal bar attachments. 18 zirconia, FRC andCr-Co bars and overdentures were fabricated and fatigue tests were appliedto the bars. Retention force and flexural strength were evaluated in universaltesting machine (Lloyd Instruments Ltd.) before and after fatigue test.Stresses were analyzed by three dimensional finite element analysis.Variance analysis and Bonferroni test were applied for statistical analysis.Approximately 20 N, 17 N, 9 N retentive force were found for Cr-Co, zirconiaand FRC bars respectively. FRC bars showed statistically significantdifference in terms of retention. 823 N, 471 N and 275 N fracture loads weredetermined before fatigue test for Cr-Co, zirconia, and FRC bars. Afterfatigue test, 816 N, 369 N and 205 N loads were found for Cr-Co, zirconia,FRC bars. Flexural strength was calculated for zirconia, FRC and Cr-Co barsas before and after fatigue test and found 411 MPa, 205 MPa and 960 MPa;348 MPa, 135 MPa and 934 MPa respectively. The results showed nostatistically significant differences for all bar materials. Stress values,distribution and volumes were found similar for all materials. In conclusion,because of zirconia and FRC bars had enough strength and retention forceand produced less stress on cortical bone and implants, they could bealternative materials for bar attachments.