Bir yaş altındaki riskli çocukların normal gelişim açısından incelenmesi
Investigation of normal development of high risk infants under 12 months
  1. Tez No: 297219
  2. Yazar: ÖZGÜN KAYA KARA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MİNTAZE KEREM GÜNEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
Çalışmamızda 32 hafta ve 1500gr altında doğan riskli bebeklerin 0?12 ay dönemlerinde Bayley Bebek ve Çocuk Gelişimi Değerlendirme Ölçeği?3. Versiyonu (Bayley-III) ve Nöro Sensori Motor Değerlendirme Anketi (NSMDA) test bataryaları ile değerlendirmesi ve NSMDA testinin Türkçe versiyonunun oluşturulması ve testin geçerlik, güvenirliğini araştırarak Bayley-III standart testi ile arasındaki korelasyonun ve klinik uyumun ortaya koyulmasını amaçlandı. Araştırmaya 160 yüksek riskli bebek dâhil edildi. Bebeklerin ortalama gebelik yaşı 29.4±2.1 haftayken ortalama doğum ağırlıkları ise 1195.7±255.3 gr'dı. Bebeklerin 1., 4., 8. ve 12. aydaki Bayley-III ve NSMDA değerlendirme skorları ortanca değerleri normal sınırlar içerisindeydi.
Özet (Çeviri)
This study aimed to assess high risk infants with who were born ?32 weeks and ?1500 gram with Neuro Sensory Motor Development Assessment (NSMDA) and Bayley Scale of Infant and Toddler Development 3rd-Version (Bayley-III), to develop NSMDA?s Turkish version, to investigate validity and relability of NSMDA?s Turkish version and to compare and correlate with Bayley-III. This study included 160 high risk infants. Mean gestational age was 29.4±2.1 weeks and mean birth weight was 1195.7±255.3 gram. Median scores of NSMDA and Bayley-III were in normal ranges in 1, 4, 8 and 12 months of infants.