Hastanede yatırılarak tedavi edilen çocuklarda malnütrisyonun hastanede yatış süresi üzerine etkisi
The effect of malnutrition on length of stay in hospitalized children
  1. Tez No: 532246
  2. Yazar: AYHATUN TOPAL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ORKUN TOLUNAY
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Adana Şehir Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
Amaç: Bu çalışmada; T.C. Sağlık Bakanlığı Sağlık Bilimleri Üniversitesi Adana Şehir Eğitim ve Araştırma Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Kliniği'nde yatarak tedavi gören hastaların antropometrik ölçümleri yapılarak malnütrisyon görülme sıklığının tespit edilmesi, malnütrisyonu olan hastaların sınıflandırmasının (akutkronik, hafif-orta-ağır) yapılması, malnütrisyon varlığının hastanede yatış süresi üzerine etkisinin değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Çalışmaya 01/05/2018 ve 31/10/2018 tarihleri arasında Adana Şehir Eğitim ve Araştırma Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Kliniğinde yatırılarak tedavi edilen 5ay-18 yaş arasındaki 1009 hasta dahil edildi. Çalışmaya; hastane yatışı bir aydan uzun süren ve buna neden olan kronik hastalığı olan hastalar, ayrıca malignite tanısı olan hastalar dahil edilmedi. Olguların hastaneye yatışları sırasında vücut ağırlığı, boyu, orta kol çevresi, triseps deri kıvrım kalınlığı ölçüldü. Yaş, cinsiyet, tanı ve eşlik eden hastalıkları, tedavi için hastanede yatış süreleri kaydedildi. Malnütrisyon derecelendirmesi için Gomez sınıflandırması kullanıldı; hafif, orta ve ağır olmak üzere üç sınıfa ayrıldı. Yaşa göre ağırlığı %90- 110 arasında olanlar normal, %75-89 arası hafif, %60-74 arası orta, %60 altındaki değerler ise ağır malnütrisyonu tanımlamak için kullanıldı ve hastalar bu sınıflamaya göre gruplandırıldı. Olguların antropometrik verileri, malnütrisyon durumları, malnütrisyon dereceleri, hastanede yatış süreleri karşılaştırıldı. Bulgular: Çalışmaya alınan 1009 hastanın %44'ü kız, %56'sı erkek idi. Yaş ortalaması 59,9±58,6 ay idi (ortanca yaş 32 ay). Hastaların 805'i (%79,8) Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı iken, 204 (%20,2) hasta yabancı uyruklu idi. Hastaların %43,8'i 2 yaş altında, %19,2'i 2-5 yaş arasında, %37'si 5 yaş ve üzeri idi. Bin dokuz hastanın %5,6'sının malignite dışı hematolojik hastalıklar, %6,8'inin endokrinolojik/metabolik hastalıklar, %9,8'inin nöromusküler hastalıklar, %68,4'ünün enfeksiyon hastalıkları, %9,3'ünün diğer hastalıklar nedeniyle hastaneye yatırıldığı saptandı. Sadece malnütrisyon tanısı ile hastaneye yatırılarak izlenen hasta yoktu. Hastaların 268'inde (%26,6) altta yatan kronik hastalık bulunmaktaydı. Ortalama yatış süresi 6,83±4,48 gün idi. Olguların %46,9'unda Gomez sınıflandırmasına göre malnütrisyon saptandı. Gomez sınıflandırmasına göre derecelendirildiğinde %20,2 oranında hafif malnütrisyon, %11,2 oranında orta derecede malnütrisyon, %5,4 oranında ise ağır malnütrisyon gözükmekte idi. Altta yatan kronik hastalık öyküsü olan hastalarda malnütrisyon görülme sıklığının (%65,3) kronik hastalığı olmayanlara göre (%40,2) daha fazla olduğu tespit edildi. Malnütrisyon izlenmeyen hastalarda ortalama yatış süresi 6,31±3,86 gün iken, malnütrisyonu olan hastalarda ortalama yatış süresi 7,39±5,04 gün olarak hesaplandı.
Özet (Çeviri)
Objective: The aim of this study was; performing anthropometric measurements to determine the incidence of malnutrition, to classify patients with malnutrition (acutechronic, mild-moderate-severe) and to evaluate the effect on the length of stay in the presence of malnutrition in hospital, patients admitted to treatment in the T. C. Ministry of Health Sciences University Adana City Research and Training Hospital Clinic of Pediatrics. Patients and Methods: 1009 children at age of 5 month to18 years who were hospitalized and followed at the pediatric clinic of Adana City Research and Training Hospital in the period between 01/05/2018 and 31/10/2018 were included in the study. Patients with chronic illnesses who had been hospitalized for more than one month and those with malignancy were not included. The body weight, height, mid-arm circumference, and triceps skinfold thickness were measured during the hospitalization. Age, sex, diagnosis and concomitant diseases and duration of hospitalization for treatment were recorded. Gomez classification was used for grading malnutrition (mild, moderate and severe). Patients with a weight of between 90% and 110% were classified as normal, 75-89% as mild, 60-74% as moderate, and less than 60% as severe malnutrition, and patients were grouped according to this classification. Anthropometric data of the patients, malnutrition status, malnutrition degrees, length of stay in hospital were compared. Result: Of the 1009 patients included in the study, 44% were female and 56% were male. The mean age was 59.9 ± 58.6 months (median age 32 months). 805 patients (79.8%) whereas citizens of the Republic of Turkey, 204 (20.2%) patients were foreign nationals. 43.8% of patients were under 2 years, 19.2% were between 2-5 years of age and 37% were over the age of 5. Of the 1009 patients hospitalized for; 5.6% non-malignant hematological diseases, 6.8% endocrinological/metabolic diseases, 9.8% neuromuscular diseases, 68.4% infectious diseases and 9.3% other diseases. There was no patient who was hospitalized with only malnutrition. 268 (26.6%) patients had an underlying chronic disease. The mean hospitalization time was 6.83 ± 4.48 days. Malnutrition was determined according to Gomez classification in 46.9% of the cases. Grading of the malnutrition according to the Gomez classification; 20.2% mild malnutrition, 11.2% moderate malnutrition and 5.4% severe malnutrition. The prevalence of malnutrition was found to be higher in patients with a history of underlying chronic disease (65.3%) than in patients without chronic disease (40.2%). The mean length of stay in patients without malnutrition was 6.31 ± 3.86 days and mean hospitalization time was 7.39 ± 5.04 days in malnourished patients.