10-12 yaş arası spor yapan ve yapmayan çocukların özsaygı ve akademik başarıları arasındaki ilişkinin incelenmesi
Investigation of the relationship between the self-esteem and academic achievement of children between the age of 10-12 doing sports and not doing sports
  1. Tez No: 714349
  2. Yazar: SELİN KUL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. EMEL SARI GÖKTEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 105
Özet
Yapılan araştırmada 10-12 yaş arası spor yapan ve yapmayan çocukların özsaygı ve akademik başarıları arasındaki ilişki incelenmiştir. Değişkenler arasında ilişki tespit edilip, ilişkinin yönü belirlenmiştir. Bu araştırmayla birlikte demografik değişkenlere göre özsaygı ve akademik motivasyon düzeylerinin farklılık gösterip göstermediğinin tespit edilmesi amaçlanmıştır. Araştırmanın örneklemini 10-12 yaşları arasındaki spor yapan ve yapmayan 150 çocuk oluşturmaktadır. Spor yapan öğrenciler Üsküdar Batı Spor Kulübü'nde, antrenmanlara düzenli olarak katılan sporcular arasından random seçilmiştir. Spor yapmayan öğrenciler ise Maltepe Cumhuriyet Ortaokulu'nda öğrenim gören 10-12 yaşları arasındaki öğrencilerden random seçilmiştir. Bu araştırmada 10-12 yaşlarındaki çocuklara Sosyodemografik Form, Coopersmith Benlik Saygısı Ölçeği ve Akademik Motivasyon Ölçeği uygulanmıştır. Ölçekler, araştırmacı tarafından uygulanmıştır. Verilerin analizi için SPSS 21 programı kullanılmıştır. 10-12 yaşlarındaki spor yapan ve yapmayan öğrencilerden elde edilen verilen normal dağılım durumları Normallik Testi ile gerçekleştirilmiştir. Verilerin normal dağıldığı belirlenmiş olup parametrik testlerden, t-testi ve One Way Anova testi kullanılmıştır. Örneklemin demografik değişkenlere ilişkin dağılımları için Frekans Analizi gerçekleştirilmiştir. Spor yapma durumuna göre ders başarılarının karşılaştırılması için ki-kare testi kullanılmıştır. Akademik motivasyon ile özsaygı arasındaki korelasyon analizi ise Pearson Momentler Çarpımı korelasyonu ile belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the relationship between self-esteem and academic achievement of 10-12 year old individuals has been investigated. A relationship between variables had obtained, thus the direction of this relationship has been determined. With this research, it was aimed to determine whether the levels of self-esteem and academic motivation differ according to demographic variables. The samples of the study consist of 150 children between the ages of 10-12 who do sports or not do sports. Students who do sports were randomly selected from among the students who regularly participated in the trainings in Üsküdar Batı Spor Club. The students who do not sports were randomly selected from the students between the ages of 10-12 studying at Maltepe Cumhuriyet Secondary School. In this study, sociodemographic form, Coopersmith Self-Esteem Scale and Academic Motivation Scale were applied to children aged 10-12 years. Scales were applied by the researcher. SPSS 21 program was used for data analysis. Normal distribution situations were obtained from students who were 10-12 years old, who do sports and who do not sports by the Test of Normality. One Way Anova Test and t-test were used, among the parametric test, and the data distribution was normal. Frequency Analysis was performed for the distribution of the samples for demographic variables. Chi-square test was used to compare course achievements with respect to doing sports. The correlation analysis between academic motivation and self-esteem was determined by the Pearson Product of Moments correlation.