Dikkat eksikliği hiperaktivite bozukluğu olan çocukların beslenme durumunun değerlendirilmesi
Determination of the nutritional status of children with attention deficit hyperactivity disorder
  1. Tez No: 297235
  2. Yazar: ESMA ENERGİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NESLİŞAH RAKICIOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Diyetetik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 110
Özet
Dikkat Eksikliği Hiperaktivite Bozukluğu (DEHB); çocukluk döneminin en sık görülen psikiyatrik hastalıklarından biridir. Bu çalışma; DEHB tanısı almış okul çağı çocukları ile aynı yaş grubundaki sağlıklı çocukların beslenme durumunun ve çeşitli antropometrik ölçümlerinin karşılaştırılması amacıyla planlanmıştır. Çalışmaya 8-11 yaşları arasında, doktor tarafından DEHB tanısı almış 100 çocuk ile sağlıklı 100 çocuk katılmıştır. Çocuklardan 3 günlük besin tüketim kaydı alınmış ve yaş gruplarına uygun enerji ve besin ögesi gereksinmeleri değerlendirilmiştir. Bu çocukların vücut ağırlığı, boy uzunluğu, üst orta kol çevresi, bel çevresi, kalça çevresi ile el kavrama gücü ölçümleri alınmıştır. Tüm antropometrik ölçümlerinin DEHB olan çocuklarda, diğer çocuklardan belirgin şekilde daha düşük olduğu bulunmuştur (p>0.05). Hastalığın tedavisi için ilaç kullanan DEHB tanılı çocukların, kullanmayanlardan daha kısa boy uzunluğuna ve düşük vücut ağırlığına sahip olduğu saptanmıştır (p>0.05). Çalışmaya katılan DEHB tanılı gruptaki erkek çocukların; enerji (%69.7±17.2), karbonhidrat (%48.0±6.2), posa (%57.2±13.9) ve kalsiyum (%66.8±27.6), kız çocukların ise karbonhidrat (%47.4±5.2), posa (%63.0±15.9) ve kalsiyum (%68.9±23.2) gereksinmelerini karşılayamadığı bulunmuştur. Diğer gruptaki erkek çocukların karbonhidrat (%47.8±5.6) ve posa (%67.0±17.5), kız çocukların ise sadece posa (%48.3±6.3) gereksinmesini karşılayamadığı anlaşılmıştır. Değerlendirilen makro ve mikro besin ögesi tüketim miktarlarının, DEHB tanılı çocuklarda diğer gruptaki çocuklardan daha düşük olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Attention Deficit Hyperactivity Disorder (ADHD) is one of the most common psychiatric disorders of childhood. The aim of this study is to draw a comparison between school-age children with ADHD and those who are healthy in terms of nutrition status, to compare certain anthropometric measures. A total of 200 eight to eleven-year-old children, one half with ADHD and the other half being healthy, voluntarily participated in the study. The participants? food consumption was recorded for three days and evaluated by the energy and food requirements for their age. Certain measurements were made concerning the participants? body weight, stature, upper arm, waist, hip circumference and hand grip strength. It was discovered that the children with ADHD have lower anthropometric measures than the others (p>0.05). Another finding is that those children who take medications for their ADHD are shorter and lower (p>0.05) than those who do not. It was determined that male children participating in the study and diagnosed with ADHD could not meet their needs for energy (69.7%±17.2), carbohydrate (48.0%±6.2), fiber (57.2%±13.9) and calcium (66.8%±27.6), while female children could not meet their needs for carbohydrate (47.4%±5.2), fiber (63.0%±15.9) and calcium (68.9%±23.2). It was concluded that male children in the other group could not meet their needs for carbohydrate (47.8%±5.6) and fiber (67.0%±17.5), and female children could not meet only their fiber needs (48.3%±6.3). Consumption of macro and micro nutritional elements evaluated in the study were found lower in children with ADHD than those in the other group.