Kurumsal itibar ve imajın hastanelerin performansı ile ilişkisi
The relationship between corporate reputation and image with hospital performance
- Tez No: 297236
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BAYRAM ŞAHİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sağlık Kurumları Yönetimi, Health Care Management
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sağlık Kurumları Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 186
Özet
Bu çalışmada Ankara'da bulunan özel ve kamu hastanelerinde görev yapmakta olan hastane yöneticileri ile bu hastanelere başvuran hastaların kurumsal itibar ve imaj algıları arasında fark olup olmadığını belirlemek ve kurumsal itibar ve imaj algısının hastane performansı ile ilişkisini ortaya koymak amaçlanmıştır. Araştırma Ankara metropolitan alanda hizmet sunan yirmi kamu ve özel hastaneyi kapsamıştır. Veri toplama yöntemi olarak anket kullanılmış olup 400 hasta ve 90 hastane üst yöneticisine anket uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to determine the differences between the perception of hospital managers and patients about the corporate reputation and image of hospitals in Ankara metropolitan area and to identify the relationship between corporate reputation and image with hospital performance. This research consists of public and private hospitals which are in Ankara metropolitan area. Questionnaire was used as the instrument for data collection in this study. Questionnaire forms were distributed to a total of 400 patients and 90 hospital managers. At the end of the analysis, it was found that there were significant differences between patients and hospital managers? evaluation about corporate reputation and image. Besides, it was seen that the reputation and image scores of hospitals differed by wheather hospitals were public or private, the number of beds and hospital teaching status.