Ofis çalışanlarında egzersiz hatırlatıcı bilgisayar programının ağrı, iş performansı ve yaşam kalitesi üzerine etkisi
The effects of exercise reminder software program on office workers? pain level, work performance and quality of life
  1. Tez No: 297240
  2. Yazar: AHSEN IRMAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GONCA BUMİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İş ve Uğraşı Tedavisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 101
Özet
Günümüzde iş yerlerinde bilgisayarların kullanımı artarken ofis çalışanları gittikçe masalarına daha çok bağımlı hale gelmişlerdir. Bilgisayar başında çalışanlar için uzun süreli sabit pozisyon ve tekrarlı hareketler, işlerinin bir parçası olmakla birlikte aslında kas iskelet sistemi rahatsızlıklarına temel hazırlayan en önemli risk faktörlerindendir. Son yıllarda bilgisayar başında çalışanlarda oluşan kas iskelet sistemi problemlerini azaltmak için bazı bilgisayar programları geliştirilmiştir. Çalışmamızın amacı, ofis çalışanları için egzersiz hatırlatıcı bir bilgisayar programı geliştirerek bu programın ağrı, iş performansı ve yaşam kalitesine etkisini araştırmaktır. Çalışmamıza 39 sağlıklı ofis çalışanı dahil edilmiştir. Olgular basit rastgele yöntemle müdahale grubunda 20, kontrol grubunda 19 kişi olacak şekilde iki gruba ayrılmıştır. Müdahale grubu 10 hafta süreyle egzersiz hatırlatıcı bilgisayar programını kullanırken, kontrol grubuna herhangi bir müdahale yapılmamıştır. Çalışmadaki tüm olgular tedavi öncesinde ve sonrasında ağrı için Görsel Analog Skala (VAS); çalışma performansı için Çalışma Rolü İşlevselliği Anketi ve Kanada Aktivite Performans Ölçümü (COPM); yaşam kalitesi için Kısa Form-36 (SF-36) ve postüral risk değerlendirmesi için Hızlı Tüm Vücut Değerlendirmesi (REBA) ile değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
The increase in computer use rate has made office workers more dependent on their desks and work stations for the last decade. Long-term fixed positions and repetitive movements are part of computer work; however these are the most important risk factors for musculoskeletal disorders. In recent years, several computer programs have been developed in order to decrease the incidence of musculoskeletal disorders among office workers. The purpose of this study was to develop exercise reminder software for office workers and evaluate the effectiveness of exercise reminder software program on office workers? pain level, work performance and quality of life. 39 healthy office workers attended to the study. Participants were randomly split into two groups, intervention group (n=20) and control group (n=19). The intervention group used the program for 10 weeks, and the control group received no intervention. Visual Analogue Scale (VAS) to evaluate the perceived pain, Work Role Functioning Questionnaire (WRFQ) and Canadian Occupational Performance Measure (COPM) to evaluate the perceived work performance, Short Form-36 (SF-36) to evaluate the quality of life and Rapid Entire Body Assessment (REBA) to evaluate the risk of working posture were administered all of the participants in the beginning and at the end of the study.