Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi'nde 2001-2011 yılları arasında çocuk hasta grubundan izole edilen Metisiline dirençli Staphylococcus aureus (MRSA) suşlarında Vankomisine orta düzeyde duyarlı Staphylococcus aureus (VISA) ve heterojen vısa (hVISA) sıklığının araştırılması
The prevalence of Vancomycin-intermediate Staphylococcus aureus (VISA) and heterogeneous vısa (hVISA) among Methicillin-resistant strains isolated from children in Hacettepe University Hospital (2001-2011)
- Tez No: 297254
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BANU SANCAK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Tıbbi Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi'nde 2001-2011 yılları arasında çocuk hasta grubundan izole edilen metisiline dirençli Staphylococcus aureus (MRSA) suşlarında vankomisine orta düzeyde duyarlı S.aureus (VISA) ve heterojen VISA (hVISA) sıklığının araştırılması, Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi, Tıbbi Mikrobiyoloji Anabilim Dalı, Uzmanlık tezi, Ankara, 2011. Metisiline dirençli S.aureus (MRSA) enfeksiyonlarının tedavisinde vankomisin ve teikoplanin olmak üzere glikopeptid grubu antibiyotikler kullanılmaktadır. MRSA enfeksiyonlarının yüksek prevalansı, vankomisinin daha sık kullanılmasına yol açmış ve bu durum glikopeptidlere azalmış duyarlılık gösteren MRSA suşlarının ortaya çıkmasıyla sonuçlanmıştır. Vankomisine orta düzeyde duyarlı S.aureus (VISA) ve heterojen VISA (hVISA) suşlarının neden olduğu bakteriyemi olguları ile glikopeptidlere duyarlı MRSA suşlarının neden olduğu bakteriyemi olgularının klinik özelliklerini karşılaştıran çalışmalarda VISA/hVISA enfeksiyonları vankomisin tedavi başarısızlığıyla ile ilişkili bulunmuştur. Vankomisine orta düzeyde duyarlı S.aureus izolatlarının; özellikle de hVISA izolatlarının saptanmasında rutinde kullanılan antibiyotik duyarlılık testleri güvenilir değildir. Şu ana kadar çocuk hastalardaki VISA/hVISA sıklığının araştırıldığı sadece iki çalışma saptanmıştır. Bu çalışmada; çocuk hasta grubundan izole edilen MRSA suşları arasındaki VISA/hVISA prevalansının, VISA/hVISA izolatlarının tanımlanmasında altın standart olan `popülasyon analizi profili - eğri altında kalan alan' (Population analysis profile - area under the curve; PAP-AUC) ve Etest makrometod yöntemleriyle saptanması amaçlanmıştır. Ayrıca MRSA izolatlarının vankomisin ve daptomisin MİK (minimum inhibitör konsantrasyon) değerlerinin saptanması ve vankomisin MİK değerlerinde zaman içerisinde olası bir artışın belirlenmesi planlanmıştır.Çalışmamıza 1 Ocak 2001 ile 1 Kasım 2011 tarihleri arasında izole edilen 94 MRSA izolatı dahil edilmiştir. Bu izolatların vankomisin ve daptomisin MİK değerleri mikrodilüsyon ve Etest yöntemiyle belirlenmiştir. İzolatlar arasındaki VISA/hVISA prevalansı Etest makrometod ve PAP-AUC yöntemleri kullanılarak saptanmıştır.Çalışmamıza dahil edilen MRSA izolatlarının vankomisin MİK değerlerinde yıllar içerisinde bir artış (MIC creep) saptanmamıştır. Hem mikrodilüsyon hem de standart Etest yöntemiyle izolatların tamamı vankomisine duyarlı olarak bulunmuştur. Vankomisin MİK değeri 2 µg/ml olan izolatların oranı ise %29.8 olarak saptanmıştır. Hem mikrodilüsyon hem de Etest yöntemiyle tüm izolatlar daptomisine duyarlı olarak bulunmuştur.Çalışmamız, çocuk hasta grubunda hVISA prevalansının, altın standart olarak kabul edilen PAP-AUC yöntemi ile saptandığı ilk çalışma olma özelliğini taşımaktadır. Bu yöntemle çalışmamızda 20 (%21.3) hVISA izolatı saptanmıştır. PAP-AUC yönteminin sonuçları ile Etest makrometod sonuçları karşılaştırılmış ve Etest makrometodun duyarlılığı %71.4; özgüllüğü ise %91.4 olarak bulunmuştur.Çalışmamızda saptanan hVISA izolatlarının %75'inin vankomisin MİK değeri 2 µg/ml olarak saptanmıştır. Vankomisin MİK değeri 2 µg/ml olan izolatların ise %53.6'sı hVISA olarak belirlenmiştir. Dolayısıyla vankomisin MİK değeri 2 µg/ml olarak saptanan MRSA izolatlarının hVISA olasılığı açısından incelenmesinin, klinikte uygulanacak tedavinin yönlendirilmesi açısından büyük katkısı olacağı düşünülmüştür.
Özet (Çeviri)
The prevalence of vancomycin-intermediate Staphylococcus aureus (VISA) and heterogeneous VISA (hVISA) among methicillin-resistant strains isolated from children in Hacettepe University Hospital (2001-2011), Hacettepe University Faculty of Medicine, Thesis In Medical Microbiology, Ankara, 2011. Glycopeptide group antibiotics (vancomycin and teicoplanin) are the current mainstay of therapy for infections caused by methicillin-resistant S.aureus (MRSA). However, the high prevalence of MRSA infections has led to increased use of vancomycin and has resulted in the emergence of MRSA with reduced susceptibility to glycopeptides. Recent studies comparing the clinical features of bacteremia due to vancomycin-intermediate S.aureus (VISA) / heterogeneous VISA (hVISA) and fully vancomycin susceptible MRSA showed that VISA/hVISA infections were associated with vancomycin treatment failure. The detection of VISA, especially hVISA by routine susceptibility testing is unreliable. To our knowledge, there are only two studies which investigated the prevalence of VISA/hVISA among pediatric group. The aim of our study was to determine the prevalence of VISA/hVISA among pediatric group by using Etest macromethod and `population analysis profile - area under the curve (PAP-AUC)? method which is the gold standard test for the identification of VISA/hVISA isolates. We also evaluated the vancomycin and daptomycin minimum inhibitory concentration (MIC) values of MRSA and investigated a probable increase in vancomycin MIC values of MRSA over time.Ninety four MRSA isolates recovered between January 2001 and November 2011 were included in this study. The vancomycin and daptomycin MIC values of these isolates were detected by broth microdilution and Etest method. The prevalence of VISA/hVISA was determined by PAP-AUC and Etest macromethod.Vancomycin MIC creep was not detected among the MRSA isolates. All of the isolates were found as susceptible to vancomycin by microdilution and standard Etest method. The percentage of isolates which had vancomycin MIC of 2 µg/ml was 29.8%. All isolates were susceptible to daptomycin by both of microdilution and standard Etest methods.To our knowledge this is the first study investigating the prevalence of VISA/hVISA isolates by PAP-AUC method among pediatric group. By this method 20 hVISA isolates (21.3%) were detected. For detection of hVISA isolates, Etest macromethod was also used and results were compared to PAP-AUC method. Etest macromethod yielded sensitivity of 71.4% and specificity of 91.4%.In our study 75% of hVISA isolates had a vancomycin MIC of 2 µg/ml. Among hVISA isolates, the percentage of isolates with MIC 2 µg/ml was 53.6%. Therefore, the isolates which have vancomycin MIC of 2 µg/ml must be investigated for the presence of hVISA isolates which could lead implemention of more effective therapeutic options in clinical settings.