Postoperatif boğaz ağrısının azaltılmasında benzidamin hidroklorür ile flutikazon propiyonatın karşılaştırılması
Comparision of benzydamin hydrochloride and fluticasone propionate in reducing postoperative sore throat.
  1. Tez No: 297255
  2. Yazar: ONUR YEŞİLDAĞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZGÜR CANBAY
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 63
Özet
Trakeal entübasyon havayolu mukozasına travmanın en önemli nedenidir ve %21-65 insidansla postoperatif boğaz ağrısıyla (POBA) sonuçlanmaktadır. Her ne kadar minör bir komplikasyon da olsa postoperatif boğaz ağrısı morbiditeyle ve hasta memnuniyetsizliğiyle yakından ilişkilidir. Farmakolojik olan ya da farmakolojik olmayan yöntemler POBA'nın hafifletilmesinde değişen başarı oranlarında kullanılmıştır. Çalışmamızda postoperatif boğaz ağrısının önlenmesinde benzidamin hidroklorid ile flutikazon propiyonatın etkinliğini karşılaştırmayı amaçladık.Çalışmamızda genel anestezi altında septorinoplasti ameliyatı geçirecek ASA I-II 60 hasta randomize olarak 2 gruba ayrıldı; İlk grup kontrol grubu (Grup K) olarak belirlendi ve hastalar operasyon odasına alınıp, standart monitorizasyon yapıldıktan hemen sonra 30 saniye süresince 10 ml Benzidamin hidroklorür ile gargara yapması istendi. İkinci grupta (Grup F) ise hastalara standart monitorizasyon sonrası 30 saniye süresince 10 ml Benzidamin hidroklorür ile gargara yaptırılarak, entübasyon öncesi vokal kordlar üzerine 3 puff (150 mikrogram) flutikazon propiyonat sprey püskürtüldü. Ameliyatların bitimini takiben derlenme odasına alınan hastalarla 0. 2. 4 ve 24. saatte görüşmeler yapıldı. Postoperatif boğaz ağrısı 4 puanlı olarak (0: boğaz ağrısı yok1: az boğaz ağrısı 2: orta boğaz ağrısı 3: ciddi boğaz ağrısı) sınıflandırıldı.Grupların demografik özellikleri, sigara kullanımı, kaf basıncı, anestezi süresi, cerrahi süre açısından istatistiksel olarak anlamlı bir fark bulunamadı. Postoperatif boğaz ağrısı açısından yapılan değerlendirmede flutikazon propiyonat + benzidamin hidroklorür grubunda (Grup F) 24.
Özet (Çeviri)
Tracheal intubation is the most important cause of trauma to the airway mucosa and results in postoperative sore throat (POST) with an incidence of 21-65%. Although it is a minor complication, postoperative sore throat is closely associated with patient displeasure and morbidity. Pharmacologic and non-pharmacologic treatments have been used with varying results in the treatment of POTS. The aim of this study was to compare the efficacy of benzydaminhydrochloride and fluticasone propiyonate in the prevention of postoperative sore throat.In this study, 60 patients who were ASA I-II and undergoing septorhinoplasty surgery were randomly divided into two groups. The first group was determined as the control group (group K). After entering the operating room and after standard monitorization, group were asked to gargle with 10 ml of benzydamine HCl for 30 seconds. After Standard monitorization, the patients in the second group (Group F) were asked to gargle with benzydamine HCl for 30 seconds and 3 puffs (50 micrograms) of fluticasone propiyonate was sprayed onto the vocal cords right before tracheal intubation. The patients were interviewed immediately after surgery and on postoperative 2nd, 4th and 24th hours. Postoperative sore throat was evaluated on a scale of four points (0: no sore throat, 1: mild sore throat, 2: moderate sore throat, 3: sever sore throat).There was no statistical difference between the two groups with respect to demographics, cigarette consumption, tracheal tube cuff pressure, duration of anesthesia and duration of surgery.