Enfeksiyon etkeni ve normal flora elemanı Staphylococcus epidermidis izolatlarının 'Slime' faktörü oluşturma, 'Slime' oluşumu ile ilgili genlerin varlığı ve lektin tiplendirmesi yönlerinden karşılaştırılması
Comparison of floral and infectious Staphylococcus epidermidis isolates in aspects of slime factor production, presence of genes related with slime production and lectin typing.
- Tez No: 297259
- Danışmanlar: PROF. DR. FERDA TUNÇKANAT
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Tıbbi Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 57
Özet
Staphylococcus epidermidis, son yıllarda nozokomiyal enfeksiyonların en sık saptanan etken mikroorganizması olarak artık kommensal bir bakteriden ziyade bir patojen olarak sıklıkla akla gelmektedir. Kommensal bir bakteri olarak konak immünitesi ile uyumlu bir ilişki içinde olmasını sağlayan mekanizmalarını, özellikle bağışıklık sistemi baskılanmış kişilerde fırsatçı enfeksiyonlar ve biyomedikal alet ile ilişkili enfeksiyonları oluşturmada başarıyla kullanan bu mikroorganizma, sıklıkla biyofilm oluşumu ile beraber giden, tedavisi zor enfeksiyonlara neden olmaktadır. Öte yandan, normal flora elemanı da olması nedeniyle, klinik örneklerden izole edildiğinde etken-kontaminan ayrımının yapılması sorun yaratmaktadır. Fırsatçı enfeksiyonlara duyarlılık yaratan konak faktörlerinin dışında, bakteriye ait patojenite faktörlerinin belirlenmesi bu ayırımda kolaylık sağlayabilecek ve S. epidermidis enfeksiyonlarının hızlı tanı ve tedavisinde yararlı olabilecektir.Sağlıklı kişilerin normal deri ve mukoza örneklerinden izole edilen S. epidermidis izolatlarıyla, hastalık etkeni olduğu düşünülen S. epidermidis izolatlarının biyofilm oluşturma özelliklerini karşılaştırmak amacıyla yapılan bu çalışmada enfeksiyon etkeni olarak değerlendirilen 55 izolat ile 37 normal flora izolatı, fenotipik olarak tüpte ?slime? oluşumu, kongo kırmızısı agar (KKA)' daki koloni görünümleri, mikroplakta biyofilm oluşturma düzeyleri; genotipik olarak ise icaA, icaB, icaC, icaD, atlE ve aap genlerinin varlığı ve ek olarak yüzey yapılarının karşılaştırılması amacıyla lektin tiplendirme yöntemleriyle incelenmiştir. Etken ve kontrol grupları arasında fenotipik testler açısından anlamlı bir fark bulunmamıştır.
Özet (Çeviri)
Staphylococcus epidermidis has become the most common agent of nosocomial infections and is now recalled as a pathogen rather than a commensal bacterium. It has well adapted mechanisms towards host immune system gained through its commensal life and is causing opportunistic and biomedical-device related infections mostly in immunologically depressed patients. These are difficult to treat infections because of the biofilm formation that accompanies the infection process. Another problem with these infections is the difficulty in making decision on whether the isolated strain is the causative agent or just a contaminant from the normal flora. In this discrimination, it would be beneficial to determine bacterial pathogenicity factors besides host factors causing susceptibility for these infections and provide rapid diagnosis and treatment of S.epidermidis infections.In this study S.epidermidis isolates obtained from normal skin and mucosa samples of healthy persons were compared with infectious isolates for biofilm forming properties. Fiftyfive infectious isolates and 37 flora isolates were examined phenotypically for slime formation with tube slime test, colony properties in Congo red agar (CRA), and quantity of biofilm formation on microplate; genotypic properties with icaA, icaB, icaC, icaD, atlE and aap gene investigations; and additionally with lectin typing for comparison of surface structures. No significant difference was found for phenotypic tests between infectious and commensal isolates.