Solunum yolu atopik hastalıklarında allerjik duyarlanmayı değerlendiren deri prick testini tahmin modelleri
Development of skin prick test prediction models to evaluate allergic sensitization in respiratory atopic diseases
  1. Tez No: 297260
  2. Yazar: EBRU ÇELEBİOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ FUAT KALYONCU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Allerji ve İmmünoloji, Allergy and Immunology
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Göğüs Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 48
Özet
İmmünoglobülin E (IgE) aracılı allerji tanısı, klinik öykü ve uygun allerjenlerle yapılan deri prick test (DPT), in vitro allerjen spesifik IgE ölçümü ve bazı durumlarda provokasyon testlerine dayanır. Bu tezin amacı, astım ve/veya persistan/intermitan riniti olan hastalar arasında, DPT sonucu pozitif olanları başarılı bir şekilde öngörebilmek için hastanın klinik bilgilerine dayanan, günlük klinik pratikte kolay uygulanabilecek bir tahmin modeli oluşturmaktır.Kasım 2009- Mayıs 2011 tarihleri arasında kliniğimize ilk kez müracaat eden astım ve/veya persistan/intermitan rinit tanısı alan 369 hasta prospektif olarak değerlendirildi. Sırasıyla müracaat eden ve çalışmaya katılmayı kabul eden hastalara, tarafımızdan oluşturulan ve allerjik duyarlanmayı değerlendirmeye yönelik bir anket formu dolduruldu. Tüm hastalara DPT yapıldı. Çalışmanın ana sonuçları olan atopi, polen, ev tozu akarı, kedi/köpek duyarlılığı ile diğer etkenlerin ilişkisi duyarlılık ve özgüllük yüzdeleri ile incelendi. Duyarlılık ve özgüllük yüzdeleri 90 ve üzerinde olan etkenler çoklu lojistik regresyonda atopi, polen duyarlılığı ve ev tozu akarı duyarlılığını tahmin etmek için analiz edildi. DPT sonucu, ev tozu akarı ve polen duyarlılığını tahmin etmek için ayrı ayrı tahmin modelleri, tüm hastalar ve erkek hastalar için ayrıca oluşturuldu. Kadın hastalar için ise yeterli sayıda etken bulunamadığı için polen allerjisi tahmin modeli oluşturuldu.Sonuç olarak, solunum yolu hastalıklarında, allerik hastaları ayırt etmede kullanılabilecek DPT, ev tozu akarı ve polen duyarlılığı tahmin modelleri oluşturuldu. Bu modeller özellikle allerji kliniği dışı, solunum yolu atopik hastalıklarının değerlendirildiği genel kliniklerde kullanılabilir. Bu konuda yapılacak sonraki araştırmaların, daha duyarlı tahmin modelleri oluşturabileceğini, oluşturulan tahmin modellerinin prospektif çalışmalarla valide edilmesi gerektiği düşünülmüştür.
Özet (Çeviri)
Diagnosis of IgE mediated allergy depends on patients history and skin prick testing, in vitro allergen specific IgE measurements and in some situations provocation tests with appropriate allergens. The aim of the present study was to develop a prediction model for skin prick test (SPT) result which is based on patients? clinical history and can be used on daily clinical practice.Consecutive 369 patients with asthma and/or persistent/intermittent rhinitis who were admitted to our clinic between November 2009- May 2011 were prospectively evaluated. A questionnarie which evaluates the allergic sensitization were applied to all patients who gave consent to participate in the study. All patients were skin prick tested. The relation between main outcome measures of SPT, polen, house dust mite, cat/dog sensitization and other variables were evaluated as sensitivity and specificity. The variables with ? 90% sensitivity and specificity were analyzed with multiple logistic regression to predict SPT, polen and house dust mite sensitization. Prediction models for skin prick test positivity, polen and house dust mite sensitization were developed for all patients and men separately. For women a prediction model for polen sensitization was developed.In conclusion, prediction models for skin prick test positivity, polen and house dust mite allergy were developed which can be used to discriminate allergic from non-allergic patients with respiratory atopic diseases. These prediction models can be used by primary care physicians and other clinicians who evaluate patients with respiratory atopic diseases. Further studies may develop more sensitive and specific prediction models which should be prospectively validated.