Karpal tünel sendromlu olgularda median sinir akson sayısı ile klinik ve elektrofizyolojik bulgular arasındaki ilişki
The relationship between median nerve axon count and clinical and electrophysiological findings in cases with carpal tunnel syndrome
- Tez No: 297316
- Danışmanlar: DOÇ. DR. VEDAT NACİTARHAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
En sık görülen tuzak nöropatisi olan Karpal tünel sendromu (KTS) tanısı öykü, klinik semptomlar, fizik muayene bulguları ve bu bulguların elektrofizyolojik olarak desteklenmesi esasına dayanır. Bu çalışma, KTS'li olgularda median sinir motor ünite (akson) sayısı tahmini (MUNE) ile klinik ve elektrofizyolojik bulgular arasındaki ilişkiyi araştırmak ve tedavi planlamasına nasıl bir katkısı olabileceğini belirlemek amacıyla yapılmıştır.Çalışmaya klinik ve elektrofizyolojik olarak KTS tanısı konulan, yaş ortalaması 45.63±9.89 olan 25 hasta (22 kadın, 3 erkek, 43 el) ile yaş ortalaması 44.72±8.89 olan 25 sağlıklı kontrol (21 kadın, 4 erkek, 50 el) alındı. Çalışmaya alınan olgular semptom ve fizik muayene bulgularına göre klinik olarak değerlendirildi. Boston sorgulama anketi (BSA) uygulandı. Tüm olgular elektrofizyolojik olarak Stevens'in kriterlerine göre derecelendirildi. Abdüktör pollisis brevis (APB) kasından MUNE ölçümü yapıldı.Çalışmaya alınan olgularda elektrofizyolojik derecelendirme (EFD) ile semptom süresi, BSA, provakatif testler, APB kası atrofisi, median sinir latans değerleri arasında pozitif korelasyon saptanırken, EFD ile MUNE, kas kuvveti, median sinir amplitüd ve iletim hızı değerleri arasında negatif korelasyon saptandı. MUNE değerleri ile kas kuvveti, median motor sinir amplitüdü, median duyu iletim hızı değerleri arasında pozitif korelasyon saptanırken, MUNE değerleri ile yaş, semptom süresi, BSA, provakatif testler, APB kası atrofisi, median sinir latans değerleri arasında negatif korelasyon saptandı. Regresyon analizine göre; median sinir duyu bilek segmenti hızı ve median sinir distal motor aksiyon potansiyeli amplitüdü MUNE için belirleyici parametrelerdi. EFD'ye göre ortalama MUNE sayısı Evre-0'da 134.66±41.00, Evre-1'de 78.83±33.51, Evre-2'de 71.72±32.15 ve Evre-3'de 50.25±27.45 olarak saptandı.Sonuç olarak, EFD'ye göre Evre-3 ve/veya MUNE sayısı normalin 2 standart sapmasından düşük olanlara cerrahi tedavi, diğer olgulara ise konservatif tedaviye ilaveten klinik ve elektrofizyolojik takip önerilebileceğini düşünmekteyiz.
Özet (Çeviri)
Carpal tunnel syndrome (CTS) is the most common entrapment neuropathy. The diagnosis of CTS based on; history, clinical symptoms and physical examination findings of patients supported with electrophysiological studies. The aim of this study to investigate; the clinical and electrophysiological findings association in cases of CTS with motor unit (axon) number estimation (MUNE) of median nerve and from these findings to determine how to make a contribution to treatment planning.Clinical and electrophysiological diagnosis proven CTS; mean age 45.63±9.89, 25 patients (22 women, 3 men, 43 hands) and healthy controls; mean age 44.72±8.89 total 25 controls (21 women, 4 men 50 hands) were studied. All cases included to this study primarily were evaluated with history and physical examination findings. Boston Questionnaire (BQ) applied to all cases. Electrophysiological grading of CTS was performed according to Steven?s proposed criteria. MUNE of abductor pollicis brevis (APB) muscle was performed.In cases included to this study there was positive correlation between electrophysiological grading with symptoms duration, BQ, provacative tests, APB muscle atrophy, median nerve latency and there was negative correlation with MUNE, muscle strength, median nerve amplitude and conduction velocity. Between MUNE and muscle strength, median nerve amplitude and conduction velocity there was positive correlation, between MUNE and age, symptom duration, BQ, provacative tests, APB muscle atrophy, median nerve latency negative correlation was found. According to regresion analysis; median nerve wrist segment sensory velocity and median nerve distal motor action potantial amplitud were predictive parameters for MUNE. Mean MUNE at Grade-0: 134.66±41.00, Grade-1: 78.83±33.51, Grade-2: 71.72±32.15 and Grade-3: 50.25±27.45 was found according to electrophysiological grading.In conclusion; according to electrophysiological grading, patients had grade 3 and/or MUNE number below 2 standard deviation of normal value surgical treatment recommended. However conservative treatment and clinical and electrophysiological follow up recommended to other patients.