İdiyopatik karpal tünel sendromlu hastalarda elektrofizyolojik bulgular ile boston karpal tünel skalası karşılaştırılması ve anksiyete ile ilişkisi
Evaluation of symptom severity, functionalstatus and anxiety levels in patients with carpal tunnel syndrome with different electrophysiological stages
  1. Tez No: 535363
  2. Yazar: EFTAL GÜRSES SEVİNÇ
  3. Danışmanlar: DR. AYSEL TEKEŞİN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Nöroloji, Neurology
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İstanbul Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Nöroloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
Karpal tünel sendromu en sık görülen tuzak nöropatidir. Elde median sinir dağılım alanında motor ve duysal bozuklukla sonuçlanır. Semptomları gece ağrısı, parestezi, güçsüzlük ve ciddi olgularda ise tenar atrofidir. Karpal tünel sendromunda tanı anamnez, fizik muayene bulguları ile bu bulguların elektrofizyolojik olarak onaylanmasına dayanır. Karpal tünel sendromunun tedavisinde konservatif ve cerrahi yöntemler kullanılmaktadır. Elektrofizyolojik olarak karpal tünel sendromu tanısı konulmuş olan idiyopatik karpal tünel sendromlu 130 hasta çalışmaya alınmıştır. Hastaların elektrofizyolojik bulguları İtalyan çalışma grubunun elektrofizyolojik evreleme yöntemiyle sınıflandırılmıştır. Olgulara semptom şiddet skalası ve fonksiyonel kapasite skalası olarak iki kısımdan oluşan Boston karpal tünel skalası uygulanmıştır. Bilateral karpal tünel sendromulu olgularda elektrofizyolojik evresi ve Boston karpal tünel skalası skoru daha yüksek olan el çalışmaya dahil edilmiştir. Olguların ağrılarını derecelendirmek amacıyla vizüel analog skala kullanılmış, hastaların ağrılarına 1 ila 10 arasında bir puan vermeleri, bunu kalemle işaretlemeleri istenmiştir. Çalışmaya katılan bütün hastalara Beck anksiyete envanteri uygulanmıştır. Hastaların nörolojik muayenesi yapılmış, Phalen ve Tinel bulgusu, ağrı, uyuşma ve gece ağrı veya uyuşma nedeniyle uyanma şikayeti not edilmiştir. İstatistik çalışma sonucunda elektrofizyolojik evre ile semptom şiddet skalası ve fonksiyonel kapasite skalası arasında korelasyon saptanmıştır. Semptom şiddet skalası ve fonksiyonel kapasite skalası arasında kuvvetli korelasyon saptanmıştır. Vizüel analog skala ile semptom şiddet skalası ve fonksiyonel kapasite skalası arasında korelasyon saptanmıştır. Karpal tünel sendromlu hastalarda elektrofizyolojik evreleme ile vizüel analog skala arasında ilişki saptanmıştır. Kadınlarda vizüel analog skala, semptom şiddet skalası ve fonksiyonel kapasite skalası skorları, ağrı ve gece uyanma şikayeti erkeklere göre anlamlı derecede fazla bulunmuştur. Beck anksiyete envanteri skoru ile semptom şiddet skalası ve fonksiyonel kapasite skalası skorları arasında korelasyon saptanmıştır. Elektrofizyolojik evreleme ile Boston karpal tünel skalası arasındaki korelasyon bize tanıda elektromyografi altın standart olsa da takiplerde elektromyografi yerine Boston karpal tünel skalası ile hastaların değerlendirilebilineceği sonucuna götürmekle beraber Beck anksiyete envanteri skoru ile semptom şiddet skalası ve fonksiyonel kapasite skalası arasındaki korelasyon Boston karpal tünel skalasının anksiyeteden etkilenebilceği veya hastaların şikayetleri ve fonksiyonel kısıtlıkları arttıkça anksiyetelerinin arttığı yorumunu yaptırmıştır. Karpal tünel sendromlu olguların anksiyete düzeyi yüksek olduğu saptanmıştır. Karpal tünel sendromlu hastalarda hem teşhis hem tedavi aşamasında anksiyete göz ardı edilmemelidir.
Özet (Çeviri)
Objective – The aim of this study was to evaluate the relationship between electrophysiological stage, symptom severity, functional status and anxiety levels in patients with idiopathic carpal tunnel syndrome (CTS). Materials and methods – This study included 130 patients in the 25-79 age group who were classified as clinically and electrophysiologically idiopathic carpal tunnel syndrome in our electromyography (EMG) laboratory. Visual Analog Scale (VAS) was used to assess pain during rest and activity. The Boston Carpal Tunnel Scale (BCTS) was used to evaluate symptom severity and functional status. Symptom Severity Scale (SSS) and Functional Capacity Scale (FCS) were assessed separately as a part of BCTS. Beck Anxiety Inventory (BAI) was used for anxiety assessment. Results – A total of 130 patients (25 males and 105 females) were enrolled to this prospective study. The mean age of the patients was 46.95 ± 10.57 years.