Karaciğer kist hidatiğinin tedavisindeki gelişmeler ve kliniğimizdeki uygulamalar
Developments in treatment of liver hydatid disease in our clinic and applications
  1. Tez No: 297329
  2. Yazar: EKREM AYTAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA TİRELİ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Celal Bayar Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 64
Özet
Gelişmekte olan ülkelerde paraziter hastalıklar halk sağlığı açısından önemli bir problem oluşturmaktadır. Bütün dünyada insan ve hayvan sağlığını tehdit eden kistik ekinokok Türkiye'deki paraziter zoonozların en önemlilerinden biridir. Karaciğer kist hidatiklerinin tedavisinde uzun yıllardır konvansiyonel cerrahi yöntemler uygulanmaktadır. Açık cerrahi yöntemlerin bazı komplikasyonları bulunması nedeniyle perkütan drenaj işlemleri karşımıza alternatif tedavi yöntemi olarak çıkmaktadır.Perkütan drenajın; kolay uygulanabilmesi, etkili ve güvenilir olması ve hastanede kalma sürelerini önemli ölçüde azalttığı için giderek yaygınlık kazanmaktadır. Çalışmaya Celal Bayar Üniversitesi Tıp Fakültesi Etik Kurulunun onayı alındıktan sonra; kliniğimizde 2001- 2009 yılları arasında opere edilen, ancak nüks vaka olmayan, 92 vaka dahil edildi. Vakaların 17 sine USG eşliğinde perkutan drenaj, ve 75 ine ise açık cerrahi yöntemler kullanılarak tedavi edildiler. Toplam 92 hastanın yaşları 19-73 arasında değişmekteydi. Çalışma perkütan drenaj ve açık cerrahi olmak üzere iki grup üzerinden planlandı. Bu klinik araştırmamızda, karaciğer kist hidatik hastalığının tevdisinde önemli yeri olan ve kliniğimizde başarı ile uygulanan açık cerrahi operasyonlar ile perkütan drenaj yöntemlerinin tedavideki etkinliklerinin karşılaştırılması amaçlandı.Perkütan drenaj ve açık cerrahi uygulanan olguların uzun dönemdeki kist kavitelerinin takipleri US ve BT ile postoperatif 6. ay, 1. yıl, 2. yıl olarak yapıldı. Takiplerinde kist poşu çapları ölçülen olguların sonuçları Tekrarlı Varyans Analizi Testi ile değerlendirildi. Uzun dönemde (2 yıl) kist poşu çapları; perkütan drenaj uygulanan grupta 3.2 cm (p >0. 05), açık cerrahi grupta 2.52 cm ( p >0. 05) olarak ölçüldü. İki grup arasında anlamlı bir farklılık görülmedi. Yine ikinci yıl takipleri sonucunda toplam 75 açık cerrahi uygulanan olgularda 3 adet nüks görüldü, ( % 3.2 ) perkutan drenaj uygulananlarda nüks görülmedi. Abdominal diseminasyon her iki grupta da izlenmedi. Sonuç olarak perkütan drenaj işlemleri hidatik kistlerin inaktive edilmesinde etkili ve güvenilir bir yöntemdir.Abdominal diseminasyonu önlemede başarılı, işlem sonrası kist kavitesinin küçülmesinde önemli sonuçlara sahiptir. Hastanede kalış sürelerni önemli oranda azalttığı, hastaya operasyon riskini yüklemediği, tedavi edici yönü dışında kozmetik açıdan yaşam kalitesini artırdığı, uygulama kolaylığına sahip girişimsel radyolojik bir işlemdir. Açık cerrahi operasyonlara alternatif, uygun vakalarda ise ilk tercih edilmesi gereken yöntem olduğunu düşünmekteyiz.
Özet (Çeviri)
Parasitic diseases in developing countries constitutes a major problem for public health. All over the world that threaten human and animal health of cystic Echinococcosis in Turkey is one of the most important parasitic zoonoses. Conventional surgical methods are applied for many years in the treatment of liver cysts hidatics. Open surgical procedures due to the presence of some complications of percutaneous drainage procedures as an alternative treatment method is encountered.Percutaneous drainage; easy to implement, effective and reliable and significantly reduces the duration of hospital stay is becoming increasingly widespread. Celal Bayar University, Medical Faculty of the study after obtaining the approval of the Board of Ethics; clinic 2001 - 2009 that were operated between the years, but non-recurrent cases, 92 cases were included. Ultrasonography-guided percutaneous drainage of cases of 17 , and it is open to 75 were treated using surgical methods. Total of 92 patients ages ranged from 19-73. Working on two groups of open surgical and percutaneous drainage was planned. In this clinical study, which are important for liver hydatid disease treatment and successfully applied in our clinic open surgery and percutaneous drainage was to compare the effectiveness of treatment methods.Percutaneous drainage and cyst cavities of long-term follow-up of patients who underwent open surgery with the postoperative 6th US and CT months, 1 year, 2 as the year was held. Pouch cyst diameters measured results of follow-up of patients was assessed by repeated analysis of variance test. Long-term (2 years) pouch cyst diameter, 3.2 cm that were treated with percutaneous drainage (p> 0 05), 2:52 cm in the open surgery group (P > 0 05) was measured. There was no significant difference between the two groups. Again, as a result of the second year follow-up of 75 patients who underwent open surgery had recurrence of 3, (3.2%), percutaneous drainage recurrence was observed.Abdominal dissemination was observed in both groups. As a result of percutaneous drainage procedures, and effective in inactivating a reliable method of hydatid cysts. Successful in preventing abdominal dissemination, after the procedure, a reduction in cyst cavity has important consequences.Significantly reduce hospital stay, operative risk to the patient loaded, except for the therapeutic aspect of cosmetically enhance the quality of life, with the ease of application of interventional radiological procedure. Alternative to open surgical operations, in appropriate cases consider that the first method is to be preferred.