Glokom hastalarının takibinde optik koherens tomografi ile ölçülen retina sinir lifi kalınlığı ve optik sinir başı parametrelerinin kullanımının değerlendirilmesi
Evaluatıon of the use retınal nerve fıber layer and optıc nerve head measurements obtaıned by optıcal coherence tomography ın follow-up of the glaucoma patıents
  1. Tez No: 297346
  2. Yazar: MEHMET AYKUT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İHSAN ÖGE
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 122
Özet
Amaç: Glokom progresyonunun değerlendirilmesinde, optik koherens tomografi (OKT) ile yapılan retina sinir lifi tabakası (RSLT) ve optik sinir başı (OSB) ölçümlerinin karşılaştırılması ve progresyonu saptamadaki etkinliğinin değerlendirilmesi amaçlanmıştır.Materyal ve Metot: Şubat 2011 ile Eylül 2011 tarihleri arasında Ondokuz Mayıs Üniversitesi Göz Hastalıkları Polikliniği'nde değerlendirilen ve en az bir yıllık takibi olan hastalar çalışmaya alındı. Altmış hastanın 106 gözü değerlendirildi. Hastaların başlangıçta ve takip periyodu sonundaki görme alanı (GA) değerleri ve OKT parametreleri kaydedildi. İki ölçüm arasında ortalama RSLT kalınlığında 11,7 µm'den fazla azalma olan hastalar, progresyon olan; 11,7 µm'den daha az azalma olan hastalar, progresyon olmayan hastalar olarak kabul edildi. Progresyon olan ve olmayan hastaların GA değerleri, RSLT kalınlığı ve OSB parametrelerinin değişimleri istatistiksel olarak karşılaştırıldı. Parametrelerin duyarlılığı ROC analizi yapılarak değerlendirildi.Bulgular: Hastaların 27'si erkek, 33'ü kadın ve ortalama yaşı 62,5 ± 12,1 yıl, ortalama glokom süresi 9,0 ± 6,4 yıl idi. Hastaların ortalama takip periyodu 2,5 yıl idi. OKT'ye göre 20 gözde (% 19) progresyon tespit edilirken, 86 gözde (% 81) progresyon görülmedi. Progresyon olan 20 gözün 9'unda (% 45), GA'ya göre de progresyon tespit edildi. Progresyon olmayan 86 gözün 4'ünde (% 4,6) ise, GA'ya göre progresyon vardı.
Özet (Çeviri)
Purpose: To investigate the retinal nerve fiber layer (RNFL) and optic nerve head (ONH) measurements obtained by optical coherence tomography (OCT) in order to evaluate the progression of the structural damage due to glaucoma and value the effectiveness of these measurements in the detection of this progression.Materials and Method: The patients, who were followed during at least one year and were examined in the duration between February 2011 and September 2011 at the Department of Ophthalmology of Ondokuz Mayıs University, were included in our study. 106 eyes of sixty patients were investigated in our study. At the last visit of the patients, visual field test (VF) and OCT measurements were performed. Baseline data and values obtained at the end of follow-up period were compared. If the difference between the RNFL thicknesses at the baseline and last visit was bigger than 11,7 µm, we assumed the status of the glaucoma as progressive. VF parameters and RNFL thickness, and ONH parameters were statistically compared between the patients with glaucoma progression and those with no progression. ROC analysis was performed in order to evaluate the sensitivity of parameters for the detection of the progression.Results: Twenty seven of the patients were male and 33 of all were female. While the mean age of the patients was 62,5 ± 12,1 years, the mean of glaucoma duration was 9,0 ± 6,4 years. The mean of follow-up time was 2,5 years. By the analysis of the change in average RNFL thickness, the glaucoma progression was determined in 20 patients (% 19) and there was no progression in 86 eyes (% 81). In 9 of 20 (% 45) patients whose glaucoma progressions had been shown by OCT, the progression was also determined by VF test. In 4 of 86 patients (%4,6) with no progression, the glaucoma progression was determined by VF test.