Deneysel kolit oluşturulmuş sıçanlarda alfa lipoik asit'in inos gen ifadesi ve apoptozis üzerine etkisi
The effect of alpha lipoic acid on inos expression and apotosis in experimental colitis rats
- Tez No: 297360
- Danışmanlar: PROF. DR. SERDAR ERKASAP
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 107
Özet
Zencirci, İ. Deneysel Kolit Oluşturulmuş Sıçanlarda Alfa Lipoik Asit'in İnos Gen İfadesi ve Apoptozis Üzerine Etkisi. Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Genel Cerrahi Anabilim Dalı Tıpta Uzmanlık Tezi, Eskişehir, 2011. Ülseratif Kolit (ÜK)'te immünolojik hiperaktivasyona neden olan bir mukozal bağışıklık defekti mevcuttur. Bu defekt çevresel ajanlara ve antijenlere karşı başlayan kontrol dışı immün reaksiyonlara neden olmaktadır. Ortaya çıkan kontrol dışı immün yanıt da lenfosit proliferasyonu, sitokinlerin salınımı, diğer hücre birikimleri, aşırı nötrofil üretimine neden olur ve sonuçta hücre hasarı gelişir. Çalışmamızda ÜK oluşturulmuş sıçanlarda Alfa Lipoik Asit (ALA) tedavisinin etkinliğini göstermeyi amaçladık. Bu deneysel çalışmada toplam 30 adet Spraque Dawley cinsi sıçan kullanıldı. Her deney grubunda 10 adet sıçan olacak şekilde toplam 3 grup oluşturuldu. Grup 1: kontrol, Grup 2: sham grubunda herhangi bir tedavi uygulanmadan kolit oluşturulup 4 hafta boyunca izlendi. Grup 3: ÜK oluşturulduktan sonra 4 hafta boyunca alfa lipoik asid 100mg/kg'dan intraperitoneal (ip) uygulandı. Deney sonunda tüm gruplardaki sıçanların kolonları cerrahi olarak çıkarıldı. TUNEL yöntemiyle apoptozis ve Real-Time Polymerase Chain Reaction (RT-PCR) ile İndüklenebilir Nitrik Oksit Sentetaz (iNOS) düzeyi belirlendi. Ayrıca immünohistokimyasal olarak p53 ve NF-kB incelendi. ÜK oluşturulmuş sıçanlarda apoptotik hücre sayısında artış olduğu gözlendi. p53 ve NF-kB gen ifadesinin arttığı belirlendi. ALA ile tedaviden sonra apoptotik hücre sayısında belirgin azalma olduğu ve p53 ve NF-kB gen ifadesinde azalma olduğu görüldü. ALA'ın iNOS gen ifadesi üzerine etkisinde ise istatiksel olarak anlamlı bir sonuç tespit edemedik. ÜK'in tedavisinde, antioksidan ajan kullanımının kolon fonksiyonlarının korunmasında etkili olduğunu ve tedavide yer alması gerektiğini birçok açıdan gösterdik. Bu nedenle, bulgularımız ileride yapılacak çalışmalara yol gösterici olabilir.
Özet (Çeviri)
Zencirci, İ. The Effect of Alpha Lipoic Acid on iNOS Expression and Apotosis in Experimental Colitis Rats. Eskisehir Osmangazi University Medicine Faculty Department of Surgery Medical Specialty Thesis, Eskisehir, 2011. UC has a mucosal immune defect causing immunologic system hiperactivation. This defect leads to start out of control immune system reaction against environmental agents and antigens. Emerging out of control immune response leads to lymphocyte proliferation, cytokine release, accumulation of other cells, excessive neutrophil production and develops ultimately cell injury. In our study, we aimed to shown that ALA treatment affects on UC. Total 30 Sprague Dawley rats were used in these experiments. There were 3 study groups, with 10 rats in each group. Group 1: control; Group 2: sham, Induced Colitis were followed for 4 weeks without treatment Group 3: intraperitoneal (ip) 100 mg/kg alpha lipoic acid treated for 4 weeks after Induced Colitis; After completion of experiments, colon of all rats from all groups were removed surgically. Apoptosis was determined by TUNEL method and iNOS levels were determined by real Time PCR. Also p53 and NF-kB by immunohistochemistry were analyzed. In this study, we analized that apoptotic cells increase in rat induiced colitis also expressions of p53 and NF-kB increased. On the other hand; apoptotic cells, expressions of p53 and NF-kB reduced after ALA treatment. The effect of ALA on iNOS expression was not found statistically significant. in this study, use of anti-oxidant agents is effective in prevention of colon functions in the treatment of UC showed in many aspects and they should be included in treatment. May be this effect more clearly could show with study will be at future.