Akut deneysel ülseratif kolit oluşturulmuş sıçan modelinde mesane aktivitelerinin incelenmesi
Investigation of bladder activities in the rat model with acute experimental ulcerative colitis
  1. Tez No: 827238
  2. Yazar: ÖZGE ÖZTÜRK ÇİMENTEPE
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CEMİL GÖÇMEN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Farmakoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
Deneysel kolit oluşturulan sıçanların mesane fonksiyonlarında farmakolojik ve patolojik değişikliklere yol açtığı gösterilmiş fakat asetik asit ile oluşturulmuş deneysel kolit modellerinde in vivo mesane basıncı ve/veya in vitro tüm mesane basıncı parametreleri değerlendirilmemiştir. Bu çalışmamızın amacı akut deneysel ülseratif kolit oluşturulmuş sıçan modelinde mesane fonksiyonundaki değişiklikleri in vivo ve in vitro farmakolojik deneylerle, patolojik ve biyokimyasal analizlerle araştırılmasıdır. Bu çalışmada, Wistar albino sıçanlar kontrol grubu, kolit grubu ve tedavi grubu olmak üzere 3 gruba ayrıldı. İntrakardiyak kan alındıktan sonra sıçanlar sakrifiye edildiler. Mesane dokularında in vitro tüm mesane basınç çalışmaları ve in vivo sistometrogram çalışmaları değerlendirildi. Mesane ve kolon doku örneklerinde histopatolojik inceleme gerçekleştirildi. Serum örneklerinde tümör nekrozis faktör alfa (TNF-α), C-reaktif protein (CRP) ve interlökin-1β (IL-1β) seviyeleri mesane dokusunda malondialdehit (MDA) ve myeloperoksidaz (MPO) değerleri ve gaita da fekal kalprotektin düzeyleri ELİSA metodu ile tespit edildi. Çalışmamızda, in vitro tüm mesane basıncı ölçümlerinde kolit grubu sıçanların spontan aktiviteleri, kasılma boyları ve ilişkili eğri altındaki alanları (EAA) anlamlı artmıştır. İn vivo mesane basıncı çalışmalarında yine mesane basınçları ve ilişkili EAA'ları anlamlı artmasına rağmen işeme sıklığı anlamlı şekilde azalmıştır. İnfliximab uygulaması kolit grubunda oluşan bu patolojik mesane hiperaktivitesini anlamlı olarak azaltmış yaklaşık olarak kontrol değerlerine indirmiştir. Serum TNF-α, CRP ve IL-1β düzeyleri, mesane dokusunda MDA ve MPO seviyeleri ve gaita da fekal kalprotektin değerleri kontrole göre yüksek bulunmuştur. Sonuç olarak; kolit grubu sıçanlarda belirgin bir mesane inflamasyonu görülmemesine rağmen bu mesane hiperaktivitesinin nedeni akut kolon irritasyonunu takiben mesane de patolojik aktivitenin artması pelvik yapılar arasında çapraz organ duyarlılık olmasına bağlı olabilir. Kolit inflamasyonu ve irritasyonu mesane santral afferent yolağı etkileyerek patolojik hiperaktiviteye sebep olmuş olabilir. Ancak bu mekanizmayı açıklayacak daha ileri çalışmalara gerek vardır.
Özet (Çeviri)
It has been shown that rats with experimental colitis cause pharmacological and pathological changes in bladder functions, but in vivo bladder pressure and/or in vitro bladder pressure parameters were not evaluated in experimental colitis models induced with acetic acid. The aim of this study is to investigate the changes in bladder function in a rat model of acute experimental ulcerative colitis by in vivo and in vitro pharmacological experiments, pathological and biochemical analyzes. In this study, Wistar albino rats were divided into 3 groups as control group, colitis group and treatment group. After intracardiac blood collection, the rats were sacrificed. All in vitro bladder pressure studies and in vivo cystometrogram studies were evaluated in bladder tissues. Histopathological examination was performed on bladder and colon tissue samples. Tumor necrosis factor alpha (TNF-α), C-reactive protein (CRP) and interleukin-1β (IL-1β) levels in serum samples, malondialdehyde (MDA) and myeloperoxidase (MPO) values in bladder tissue and fecal calprotectin levels in stool were detected by ELISA method. In our study, spontaneous activities, contraction lengths and associated areas under the curve (AUC) of rats with colitis increased significantly in all in vitro measurements of bladder pressure. Bladder pressures and associated AUCs were also significantly increased in in vivo bladder pressure studies, but the frequency of voiding was significantly reduced. Remicade application significantly decreased this pathological bladder hyperactivity occurring in the colitis group, and reduced it to approximately control values. Serum TNF-α, CRP and IL-1β, MDA and MPO in bladder tissue, and fecal calprotectin in stool were higher than control.