Rejyonel anestezide midazolam ve dexmedetomidine infüzyonunun perioperatif anksiyeteye etkilerinin değerlendirilmesi
The effects of midazolam and dexmedetomidine infusion on peri-operative anxiety in regional anesthesia
  1. Tez No: 297385
  2. Yazar: ELİF ŞENSES
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALPASLAN APAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 59
Özet
Çalışmamızda rejyonel anestezi altında opere olan hastalara uygulanan midazolam ve deksmedetomidin infüzyonunun anksiyete skorlarına olan etkilerinin karşılaştırılması amaçlandı.Gereç ve Yöntem: Çalışmaya hastanemiz etik komite onayı alınarak elektif olarak rejyonel anestezi altında opere olacak olan ASA I-II sınıfı 80 hasta dahil edildi. Hastaların operasyondan bir gün önce sürekli anksiyete skorları STAI 1-2 ile belirlendi. Hastaların damar yolu açıldıktan ve monitörize edildikten sonra rejyonel anestezi uygulaması gerçekleştirildi. Grup I hastalara 0.5 ?g/kg 10 dakika içinde ve 0.5 ?g/kg/saat deksmedetomidin veya Grup II hastalara0.05 mg/kg 10 dakika süre ile ve 0.05 mg/kg/ saat midazolam infüzyonu yapıldı. Hastaların bazal ve her 5 dakikada bir sedasyon skoru (OAAS) skoru ile sedasyonu değerlendirildi. Hastaların sedasyon düzeyi OAAS 3-5 olacak şekilde ayarlandı. Hastanın durumluluk anksiyetesi; operasyondan bir gün önce, operasyon başladıktan 30 dk sonra, operasyon sonunda, postoperatif 30 dk sonra ve postoperatif bir hafta sonra STAI-1 skoru ile değerlendirildi. Yan etkiler belirlenerek kaydedildi.Bulgular: Grupların sedasyon skorları 45, 60. dakikada midazolam grubu (p= 0.018 ve p= 0.034) ve postoperatif 30. dakikada ise deksmedetomidin grubunda (p= 0.041) anlamlı azalma gösterdi. Anksiyete skorları midazolam grubunda tüm ölçüm peryotlarında deksmedetomidin grubuna göre belirgin olarak azaldığı belirlendi (p= 0.001, p= 0.005, p= 0.001, p= 0.028, P= 0.003). Yan etki insidansı açısından da midazolam grubu deksmedetomidin grubuna göre anlamlı derecede avantajlı bulundu.Tartışma: Rejyonel anestezi uygulamaları sırasında uygulanan midazoalm infüzyonunun deksmedetomidin infüzyonuna göre daha uygun ve etkin olduğu sonucuna varıldı.
Özet (Çeviri)
Aim: This study was aimed to compare the influences of midazolam and dexmedetomidine infusion on anxiety scores in patients undergoing surgery with regional anesthesia.Materials and Methods: After hospital Ethics Committee approval, Eighty ASA I or II class patient undergoing elective surgery with regional anesthesia were included in to the study. Permanent anxiety scores were determined using the State-Trait Anxiety Inventory (STAI)-1 and 2 one day before the surgery. Regional anesthesia was performed to the patients after achieving venous access and being monitorized. In the Group I patients, dexmedetomidine 0.5 ?g/kg basal infusion for 10 min and 0.5 ?g/kg/h for the maintenance was administered. In the Group II patients, midazolam infusion at a rate of 0.05 mg/kg for 10 min and 0.05 mg/kg/h for the maintenance was administered. The sedation scores were determined every 5 min using Observer?s Alertness Sedation Score (OAA/S). Sedation level was accepted as OAAS between 3-5. The steady state anxiety scores of the patients were determined one day before, 30 min after operation, at the end of the operation, postoperative 30 min and 7th day using STAI-1 score. Side effects were determined and recorded.Results: While sedation scores were decreased in midazolam goup at 45 and 60th min of operation (p= 0.018 ve p= 0.034), the scores were decreased in dexmedetomidine group at 30th min in the postoperative period. When compared to the dexmedetomidine group, anxiety scores were significantly decreased in patients received midazolam infusion (p= 0.001, p= 0.005, p= 0.001, p= 0.028, P= 0.003). The incidences of side effects were also significantly decreased in midazolam group companing with the dexmedetomidine group.Conclusion: Midazolam infusion was found to be more appropriate and efficient than dexmedetomidine during regional anesthesia practice.