Patellar tendonun boyutlarının manyetik rezonans görüntüleme ile değerlendirilmesi
Evaluatıon of patellar tendon dımensıons wıth magnetıc resonance ımagıng
  1. Tez No: 297394
  2. Yazar: ORHAN UÇUCU
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. RUHİ BARIŞ CÖMERT
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Radyoloji ve Nükleer Tıp, Orthopedics and Traumatology, Radiology and Nuclear Medicine
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Radyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
Patellar tendon, kuadriseps femoris kası tendon liflerinin devamı olarak patella ile tuberositas tibia arasında uzanır. Patellar tendinopati, Osgood Schlatter hastalığı ve Sinding Larsen Johansson sendromu gibi hastalıklar patellar tendonun kalınlığında artışa yol açmaktadır. Patellar tendon ön çapraz bağ rekonstrüksiyonu operasyonlarında otogreft olarak kullanılabilmektedir. Patellar tendonun çok dar veya çok uzun olması bu operasyonun sonuçlarını olumsuz etkilemektedir.Bu çalışmanın amacı MRG ile patellar tendonun genişliği (sağ-sol çapı), kalınlığı (ön-arka çapı) ve uzunluğunu ölçmek ve patellar tendon boyutlarının normal değerlerini ortaya koymaktır. Ayrıca yaş, cinsiyet, kilo, sağ-sol diz değişkenlerine bağlı olarak patellar tendonun boyutlarındaki olası değişikliklerin gösterilmesi amaçlanmıştır.4 Ocak 2010 ile 29 Temmuz 2010 tarihleri arasında Kırıkkale Üniversitesi Tıp Fakültesi Radyoloji Anabilim Dalı'nda diz MRG'si çekilen 59'u kadın ve 56'sı erkek toplam 115 birey çalışmaya dahil edilmiştir. Bu bireylerin diz MRG görüntüleri üzerinden, transvers T2A FFE görüntülerde patellar tendonun proksimal, orta ve distal kesimlerinden genişlik (sağ-sol çap), sagittal T1A SE görüntülerde patellar tendonun proksimal, orta ve distal kesimlerinden kalınlık (ön-arka çap) ve sagittal proton dansite ağırlıklı görüntülerden uzunluk ölçümleri yapılmıştır.Ortalama patellar tendon uzunluğu 42.09 mm, ortalama patellar tendon proksimal kalınlığı 4.24 mm, ortalama patellar tendon orta kalınlığı 4.04 mm, ortalama patellar tendon distal kalınlığı 4.15 mm, ortalama patellar tendon proksimal genişliği 31.09 mm, ortalama patellar tendon orta genişliği 29.99 mm ve ortalama patellar tendon distal genişliği 28.30 mm bulunmuştur. Erkeklerin patellar tendon proksimal, orta ve distal kalınlık ortalamaları ile patellar tendon proksimal, orta ve distal genişlik ortalamaları kadın olguların bu parametre ortalamalarından istatistiksel olarak anlamlı derecede yüksek saptanmıştır. Sol dizden yapılan patellar tendon proksimal genişlik ortalamalarının sağ dize göre önemli derecede yüksek olduğu görülmüştür. Diğer ölçümlerde ise sağ ve sol diz arasında kayda değer farklılık saptanmamıştır. Hasta yaşının patellar tendon boyutları üzerinde anlamlı bir farklılık oluşturmadığı bulunmuştur.Çalışmamızda hastaların vücut ağırlıklarını sürekli değişken şeklinde alarak yaptığımız değerlendirmede, vücut ağırlığının patellar tendonun kalınlık ve genişlik ölçümleri ile pozitif korelasyon gösterdiği görülmüştür. Vücut ağırlığı 72 kg'ın üzerinde olan kadınların patellar tendon proksimal kalınlık ve orta kalınlık ortalamaları, 72 kg ve daha düşük vücut ağırlığına sahip olan kadınların ortalamalarından istatistiksel olarak anlamlı derecede yüksek bulunmuştur. Diğer ölçümlerde iki grup arasında önemli farklılık saptanmamıştır. Vücut ağırlığı 80 kg ve altında olan erkekler ile 80 kg'ın üzerinde olan erkekler arasında hiçbir patellar tendon ölçümünde anlamlı farklılık yoktu.Sonuç olarak MRG görüntüleri üzerinden patellar tendon boyutlarının ölçülmesi non-invazif bir yöntem olarak kullanılabilir. Patolojik ölçümlerin değerlendirilebilmesi için tendonun normal boyutları bilinmelidir. Ayrıca tendon boyutlarını etkileyebileceğinden hastanın cinsiyeti ve vücut ağırlığı da değerlendirmede göz önünde bulundurulmalıdır.
Özet (Çeviri)
As a continuation of the quadriceps femoris muscle fibers, patellar tendon lies between patella and tibial tuberosity. Diseases such as patellar tendinopathy, Osgood Schlatter's disease and Sinding Larsen Johansson syndrome lead to increase in thickness of the patellar tendon. In anterior cruciate ligament reconstruction surgery, patellar tendon autograft can be used. However, when patellar tendon is very narrow or long, the results of this operation are unfavoruably effected.The purpose of this study is to measure the patellar tendon width (right-left diameter), thickness (anterior-posterior diameter) and length with MRI and to determine the normal values of patellar tendon dimensions. In addition, it was aimed to show the possible changes in the size of the patellar tendon, depending on the age, gender, weight and right-left knee variables.115 individuals (59 female, 56 male), who were undertaken knee MRI at Kırıkkale University Faculty of Medicine Department of Radiology between 4 January 2010 and 29 July 2010 were included in this study. On the knee MRI images of these individuals, the proximal, middle and distal segment width (right-left diameter) of patellar tendon were measured on transverse T2-weighted FFE images; the proximal, middle and distal section thickness (anterior-posterior diameter) of patellar tendon were measured on sagittal T1-weighted SE images, and length of patellar tendon were measured on sagittal proton density-weighted images.The average of patellar tendon length is 42,09 mm. The average of proximal patellar tendon thickness is 4,24 mm. The average of middle patellar tendon thickness is 4.04 mm. The average of distal patellar tendon thickness is 4,15 mm. The average of proximal patellar tendon width is 31,09 mm. The average of middle patellar tendon width is 29,99 mm. The average of distal patellar tendon width is 28,30 mm. The average thickness of the proximal, middle, and distal patellar tendon and the average width of the proximal, middle, and distal patellar tendon of male patients were significantly higher than the averages of female patients. The mean width of the proximal patellar tendon in the left knee was significantly higher than the right knee. Other measurements showed no significant difference between right and left knee. Besides patient?s age showed no significant difference on the dimensions of the patellar tendon.In our study, when body weight was taken as a continuous variable, body weight was positively correlated with the patellar tendon thickness and width measurements. The average of proximal and middle patellar tendon thickness of women whose body weight were over 72 kg, was significantly higher than the women whose body weight were 72 kg and lower. Other measurements did not differ significantly between the two groups. Between the men whose body weight were 80 kg and lower and the men whose body weight were over 80 kg, there was no significant difference among any of the measurements of the patellar tendon.As a result, measurement of the dimensions of the patellar tendon on MRI images can be used as a non-invasive method. The normal dimensions of the tendon must be known to assess pathological measurements. In addition, the patient's gender and body weight should be considered in the evaluation because they can affect the size of the tendon.