Diz önü ağrısı şikayeti olan hastaların magnetik resonans (MR) tetkiki ile patellar tendonun yapışma alanı ve total tendon volüm ölçümünün yararlılığı
Usefulness of the patellar tendon cross section area and volume measurement with MRI in the anterior knee patients
- Tez No: 224665
- Danışmanlar: DOÇ. MİNE ÖZKOL
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Celal Bayar Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Radyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 108
Özet
Literatürde anterior kurusiyat bag (ACL) tamiri operasyonlarında otogreft olarak patellar tendonun kullanılmakta oldugu bilinmektedir. Bu hastalarda bir süre sonra diz önü agrısı oldugu, bu agrılarının operasyonda patellar tendonun otogreft olarak kullanılmasına baglı oldugu iddia edilmektedir. Ancak literatürde karsıt fikirler de mevcuttur. Diz önü agrısına, patellar tendondaki morfolojik degisikliklerin katkısını arastırdık. Bu amaçla, diz önü agrısı olan 28 hastaya ait 56 diz, agrısı olmayan 9 hastaya ait 18 diz ile karsılastırılmıstır. Bilgisayarlı tomografi ve direkt grafi ile patellofemoral uyumsuzlugu taranmıs, daha sonra olgulara Magnetik resonans incelemesi ile, uygun prosedürle patellar tendon, uzunluk, kalınlık, alan ve volüm (alan x kalınlık) ölçümleri yapılmıstır. Diz önü agrısı olan, BT tetkikinde patellofemoral uyumsuzlugu ve yüksek patella bulgusu saptananlar ekarte edildikten sonra geriye kalan 33 diz, 18 kontrol diz ile regresyon analizi ve t testi ile karsılastırılmıstır. Guruplar arası anlamlı fark saptanmamakla birlikte bu guruplar arasında istatistiksel olarak tendon uzunlugu, alanı ve volümünün cinsiyetten anlamlı olarak etkilendigi tespit edilmistir. Sonuçta, patellar tendonun otogreftte kullanılmasının ya da morfolojik degisikliklerinin diz önü agrısına yol açmadıgı ya da en azından bunun pür ?patellar tendon morfolojik degisikligi? ne baglı olmadıgını düsünmekteyiz.
Özet (Çeviri)
The incidence of patellofemoral pain is relatively higher among patients with ACL reconstruction. There exist no generally accepted classification of anterior knee pain and either no consensus on ethiology. We investigated morphological changes of the patellar tendon in our project. A series of nonoperated 28 patients with anterior knee pain (56 knees) were evaluated to determine the morphologic changes of patellar tendon. Afterwards, MRI scan was carried out to calculate patellar tendon length, thickness, cross section area and volume. We explored patellofemoral discordance with CT and X-ray. There was no difference between two groups ( 33 knee with anterior knee pain ( without malalignment or patella alta) ; 18 knee with no pain). A significant correlation was observed between morphologic parameters and gender. In conclusion, we postulate that using patellar tendon as an autogreft do not cause anterior knee pain in context of morphology