Migren hastalarında global/lokal hiyerarşik görsel işlemlemenin değerlendirilmesi
Migraine and Global/Lokal Hierarchical Visual Processing
- Tez No: 297395
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ KEMAL ERDEMOĞLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Nöroloji, Neurology
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Nöroloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
Migren, yeti yitimi ile giden ve altında yatan mekanizmaları aydınlatılamamış bir durumdur.Bu çalışmada, migren olgularında global ve/veya lokal hiyerarşik uyaranların işlemlenmesinin bozulup bozulmadığını araştırmak amaçlanmıştır.Çalışmaya, 49 migren (17 auralı ve 32 aurasız) hastası ve 49 baş ağrısı yakınması olmayan birey kontrol olarak katıldı. Görsel-uzaysal hiyerarşik işlemlemeyi değerlendirmek amacıyla global ve lokal bileşenleri olan Navon harflerinin 10 santisaniye'lik süre boyunca, arka arkaya ve periferik görme alanından-sağdan veya soldan randomize olarak sunulduğu bir kompüterize ödev verildi.
Özet (Çeviri)
Migraine is a disabling condition with underlying neuronal mechanisms that remain elusive.The present study was aimed to investigate whether the processing of global and/or local hierarchical stimuli are disrupted in migraineurs.Forty-nine migraineurs (17 with aura, and 32 without) and 49 nonheadache control subjects participated. To assess visuo-spatial hierarchical processing, we used a computerized test which included Navon letters consisting of global and local components were presented consequtively and randomly, with duration of 10 centisecond in both right and left visual hemifield.