Künt göğüs travması ve hemorajik şok modelinde hipoterminin etkisi
Blunt chest trauma and hemorrhagic shock model the effect of hypothermia
- Tez No: 297398
- Danışmanlar: DOÇ. DR. TURGUT DENİZ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: İlk ve Acil Yardım, Emergency and First Aid
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 61
Özet
Amaç: Çalışmamızın amacı künt göğüs travması uygulanan ratlarda volüm kontrollü hemoraji ile birlikte uygulanacak olan hipoterminin bakteriyel translokasyon, eritrosit deformabilitesi ve akciğer dokusundamalondialdehit (MDA)ve nitrik oksit (NO) düzeyi üzerine olan etkisinin araştırılmasıdır.Gereç ve Yöntem: Çalışmamız herbiri 10rattan oluşan 6 grupta yapıldı. Gruplar künttoraks travması uygulanan grup(Grup T) ,hemoraji oluşturulan grup(Grup H), travma ve hemorajinin birlikteliğinde normotermik grup (Grup NT),yine travma ve hemorajinin birlikteliğinde hafif hipotermik grup(Grup HH) ve orta derecede hipoterminin oluşturulduğu grup(Grup OH) ve kontrol grubu(Grup K) şekliyle oluşturuldu. Sodyum pentobarbital (50 mg/kg, intraperitoneal) anestezisi uygulandı. Torakstravması 2.45 Jluk orta kinetik enerji seviyesinde oluşturuldu. Üç fazlı hemorajik şok modeliyle evre 3 hemorajik şok meydana getirildi. 24 saat sonra yaşayan farelerin nörolojik defisit skorları kayıt edildi.Sakrifiye edilen ratlardan alınan kan örneklerinde eritrosit deformabilitesi, karaciğer, dalak, mezenter lenf nodları alınarak bakteriyel translokasyon gelişimi ve akciğer dokusu alınıp -80º muhafaza edilerek NO ve MDA düzeyleri ölçüldü.Bulgular: Nörolojik defisit skoru hafif hipotermik grupta daha düşük saptandı.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of this study was to investigate effect ofvolume-controlledhemorrhage and hypothermia in rats, whichcreatedbluntchesttrauma, bacterialtranslocation, lungtissuemalondialdehit(MDA) andnitricoxide(NO) levels and erythrocytedeformability.Materials and Methods:Inour study,10 animalswere included ineach of6groups. Groupswere created as an onlybluntchest traumageneratedgroup (group T) andhemorrhagegeneratedgroup (GroupH), comorbidityof traumaandhemorrhagenormothermicgroup (GroupNT), mildhypothermia(GroupHH) and moderatehypothermia(OH group) andcontrolgroups(Group K). Sodiumpentobarbital(50mg/kg, intraperitoneally) anesthesiawasperformed. Thoracic trauma was generated with kineticenergyat the level ofthe middle (2.45 J). Stage 3 hemorrhagic shock has been brought about with three-phase model of hemorrhagic shock. After 24 hours, neurologicaldeficitscores of livingratwererecored. red blood cell deformability in blood samples, development of bacterial translocation in liver, spleen, mesenteric lymph nodes and NO and MDA levels in lung tissue that kept for -80 ºC were measured.Results:Neurologicaldeficitscoreswerelower in thehypothermicgroup HH.