Hastaların oral lezyonları tanımlayabilme özellikleri ve oral lezyonların sıklığının anamnestik olarak belirlenmesi
The abılıty of patients to define oral lesions and to fınd out oral lesion rates
  1. Tez No: 297400
  2. Yazar: İLKER POLAT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. RECEP TUNÇ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Romatoloji, Rheumatology
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Meram Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 48
Özet
Oral lezyonlar içinde en sık görüleni oral aftlardır. Değişik çalışmalarda prevalans % 5-50 arası bildirilse de, genel populasyonun ortalama % 20' sinde oral mukozada aftlar, ülserler görülebilir. Behçet hastalığı tekrarlayan oral ve genital ülserler, üveit ve çeşitli deri lezyonlarına neden olabilen sistemik bir vaskülittir. İlk klinik bulgu sıklıkla tekrarlayan oral aft ve/veya ülserlerdir.Meram Tıp Fakültesi İç hastalıkları polikliniklerine başvuran 1000 hastada yaptığımız kesitsel çalışmada resim göstererek yapılan sorgulama ile aft sıklığı %17.8, ülser sıklığı %7.7 idi. Resim göstererek yapılan sorgulamaya oranla, sözel aft sorgulaması gerçek aftlarda %17 oranında kayba, aft dışı yaraların %19'unun aft olarak algılanmasına yol açmaktadır. Sözel ülser sorgulaması gerçek aftlarda %32,4 oranında kayba, aft dışı yaraların %40,9'unun aft olarak algılanmasına yol açmaktadır. Behçet tanısı olmayan hastalarda sözel ve resim göstererek yapılan sorgulamada Kappa katsayısı ile uyum çok düşük idi (Kappa=0,04). Behçet tanılı hastalarda ise 2 yöntem arasındaki uyum orta kuvvette idi (Kappa=0,559). Behçet tanısı olan ve olmayan hastaların sözel ve resim göstererek yapılan sorgulamalara verdikleri cevaplar karşılaştırıldığında arada anlamlı fark mevcuttu. Resim sorgusunun esas alınarak Behçet Hastalığı tanılı hastalar incelendiğinde toplam 62 hastanın tamamı oral lezyon tarifledi. Bu hastaların %30,6'sında ülser olmaksızın yalnızca aft mevcuttu. Muayenede ise BH tanılı hastaların 32'sinde oral lezyona rastlandı ve bunlardan %59'u oral afttı.Çalışmamızda resim göstererek yapılan oral lezyon sorgulamasının belirgin olarak üstün olduğunu ve sadece sözel sorgulama ile atlanabilecek veya yanlış anlaşılabilecek lezyonun tespitinde faydalı olabileceğini bulduk. Özellikle Behçet olmayan kişilerdeki aft bilgisinin düşük olabileceğini, bu nedenle görsel sorgulamanın Behçet tanısı esnasında daha uygun olabileceğini gösterdi.
Özet (Çeviri)
Oral aphts are the most common form of oral lesions. Although the prevelance is reported between %5-50 in different studies, %20 of general population have oral aphts and ulcers. Behcet?s disease is a systemic vasculitis which can cause repetetive oral and genital ulcers, uveitis and variable skin lesions. First clinical finding is especially repetetive oral aphts and/or ulcers.In the cross-sectional study that we made between 1000 patients applied to Meram Medicine Faculty Internal Medicine clinic for out patients, the prevelance of oral aphts and ulcers were %17,8 and %7,7 respectively. Verbal questioning can cause % 17 underestimation of real aphts and cause %19 of non aphtosu lesions to be percieved as aphtous ulcers compared to questioning with pictures. Verbal apht questioning cause %32,4 overlook to real aphts and cause %40,9 of non aphtous lesions to be perceived as aphtous lesions.The consistence with kapa factor between verbal questioning and questioning with pictures was very low (kappa:0,04) between patients who were not diagnosed as Behcet disease. The consistence of 2 methods was medium between patients who had Behcet?s disease (kappa:0,559). Between the answer of patient with Behcet?s diseaase and without the diagnosis of Behcet?s disease which they gave to verbal questioning and questioning with pictures there was significant difference. When questioning with pictures is accepted as main diagnostic tool all of the 62 patients with Behcet?s disease diagnose described oral lesions. At %30,6 of this patients there was ulcers without aphts. In phsical examination of %32 of patients who were diagnosed as Behcet?s disease there was oral lesions and %59 of them were oral aphts.In our study questioning the oral lesions with pictures was significantly superior and was beneficalto establish the lesions the lesions which can be overlooked or misdiagnosed by only verbal questioning. This study showed us especially the knowledge about aphts can be insufficient between patients without Behcet?s disease so visual questioning is more favorable.