Tip 2 diyabetik kadınlarda cinsel fonksiyon bozuklukları
- Tez No: 297401
- Danışmanlar: PROF. DR. M. SAİT GÖNEN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları, Endocrinology and Metabolic Diseases
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Meram Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Endokrinoloji ve Metabolizma Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 67
Özet
Bu çalışmanın amacı tip 2 diyabetik kadınlarda Dünyada ve Türkiyede geçerliliği yapılmış Kadın Cinsel Fonksiyon İndeksi (KCFİ), Arizona Cinsel Yaşantılar Ölçeği (ACYÖ), Golombok Rust Cinsel Doyum Ölçeği (GRCDÖ)'ni kullanarak cinsel fonksiyon bozukluğunu araştırmak, sonuçları diyabetik olmayan kontrol grubu ile karşılaştırmak, cinsel fonksiyon bozukluğunu etkileyebilecek yaş, menapoz, vücut kütle indeksi, çocuk sayısı, eğitim, sigara, gelir ve kullanılan ilaçlar ile ilişkisini irdelemek.Materyal ve metod:Haziran / 2009 - Haziran/2010 tarihleri arasında hastanemize ya da diyabet merkezine gelen 400 kadın hasta tarandı. Çalışmaya 329 evli kadın alındı. Bu kadınların 213 tanesi Tip 2 diyabetik, 116 tanesi diyabetik değildi. Hastalara cinsel fonksiyon bozukluğunu belirlemek için geliştirilmiş KCFİ, ACYÖ, GRCDÖ'den oluşan 3 anket uygulandı.Bulgular :Kadın Cinsel Fonksiyon İndeksine göre hastaların 267 (% 81.9)'inde cinsel fonksiyonlar bozuktu. Diyabetik olmayan gönüllülerde KCFİ'ne göre cinsel fonksiyon bozukluğu 97 (% 85.8), diyabetik gönüllülerde 170 (% 79.8) idi. ACYÖ'ne göre 166 (% 50.9) hastada cinsel fonksiyon bozukluğu vardı. Bu hastalardan 59 (% 52.2) tanesi diyabetik değildi. Diyabetik olan 107 (% 50.2) hastada cinsel fonksiyonlar bozuktu. GRCDÖ'ne göre tüm hastalarda cinsel fonksiyon bozukluğu ortalama değeri 44.83±17.53, diyabetiklerde 45.87±17.51 iken, diyabetik olmayanlarda 42.86±17.47 idi.
Özet (Çeviri)
In this study we aimed to find the rate of sexual dysfunction in Type 2 DM female patients with Female Sexual Function Index (FSFI), Arizona Sexual Experiences Scale (ASEX) and Glombok Rust Inventory of Sexual Satisfaction (GRISS) indexes, to compare the results with non-diabetic control group and to observe the possible interaction of sexual dysfunction with age, menopause, BMI, number of children, educational status, smoking, revenue and drug usage.Material and Methods: 400 women who admitted to our hospital or diabetes center between June / 2009 and June / 2010 were screened. 329 married women were included in our study. 213 women were diabetic, 116 were non-diabetic. We conducted three questionnaires including FSFI, ASEX and GRISS indexes to patients to find out the rate of sexual dysfunction.Findings: According to FSFI, 267 (81.9 %) of patients had sexual dysfunction. 97 (85.8 %) of these patients were non-diabetic and 170 (79.8 %) patients with diabetes had sexual dysfunction. 166 (50.9 %) patients had sexual dysfunction according to ASEX index. 59 (52.2 %) of these patients were non-diabetic . 107 (50.2 %) patients with diabetes had sexual dysfunction. According to GRISS index, sexual dysfunction mean value of all patients was 44.83±7.47, diabetic patients was 45.87±17.51 and non-diabetic patients was 42.86±17.47.