Pediatrik olgularda el otorefraktometresinin (plusoptix a09) kırma kusurlarının belirlenmesindeki yeri ve güvenilirliği
Clinical use and reliability of hand-held autorefractometer (plusoptix a09) for the measurement of refractive errors in pediatric subjects
- Tez No: 297402
- Danışmanlar: PROF. DR. NAZMİ ZENGİN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Meram Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 72
Özet
Amaç: Pediatrik olgularda el otorefraktometresinin (Plusoptix A09®) kırma kusurlarının belirlenmesindeki yeri ve güvenilirliğini saptamakGereç ve Yöntem: Çalışmaya kırma kusuru ve şaşılık dışında ek göz hastalığı olmayan 91 çocuğun 182 gözü, olguların dosyaları retrospektif olarak incelenerek dahil edildi. Kırma kusuru hem fotorefraktör (Plusoptix A09®) hem de otorefraktometre (Topcon KR8100®) ile sikloplejisiz ve sikloplejili ölçüldü. Her iki cihazla elde edilen sferik, silindirik güç, silindirik aks ve sferik ekivalan değerleri istatistiksel olarak karşılaştırıldı.Bulgular: Olguların ortalama yaşı 5.5 ± 2.63 (6 ay-10 yıl) yıl idi. Siklopleji öncesi sferik ve silindirik güç ortanca değeri fotorefraktör ile +1.42 D ve -0.83 D, OR ile +0.71 D ve -0.75 D idi. Siklopleji sonrası sferik ve silindirik güç ortanca değeri fotorefraktör ile +1.83 D ve -0.79 D, OR ile +1.08 D ve -0.67 D idi.
Özet (Çeviri)
Purpose: The aim of this study is to confirm the clinical use and reliability of hand-held autoreftactometer (Plusoptix A098®) for the measurement of refractive errors in pediatric subjects.Material and Method: One hundred eighty two eyes of 91 children who did not have ocular pathology apart from refractive error and strabismus were included in the study by retrospectively analyzing the patient records. The refractive errors were measured with and without cycloplegia by using photorefractor (Plusoptix A09®) and autorefractometer (Topcon KR8100®). The measurements of spherical and cylindrical power, cylindrical axis and spherical equivalant obtained by the two devices were statistically compared.Results: Mean age of patients was 5.5 ± 2.6 years (range 6 month-10 years). Mean spheric power (SP) and cylindric power (CP) before cycloplegia were +1.42 D and -0.83 D with photorefractor, +0.71 D and -0.75 D with autorefractometer. Mean SP and CP after cycloplegia were +1.83 D and -0.79 D with photorefractor, +1.08 D and -0.67 D with autorefractometer.