Tip 2 diyabet hastalarında cinsel disfonksiyon ve yaşam kalitesinin değerlendirilmesi
Evaluation of sexual dysfunction and quality of life in TYPE 2 diabetes patients
- Tez No: 694894
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SELDA ÇELİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nöroloji, İç Hastalıkları, Nursing, Neurology, Internal diseases
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Okan Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 134
Özet
Bu araştırma, Tip 2 Diabetes Mellitus tanılı hastaların cinsel disfonksiyonu ve yaşam kalitesinin değerlendirilmesi amacıyla planlanmıştır. Araştırmanın örneklemi 267 kadın, 218 erkek olmak üzere toplam 485 Tip 2 diyabet tanılı bireylerden oluşmuştur. Veriler, Genel Bilgi Formu, Kadın Cinsel Fonksiyon İndeksi (FSFI), Ereksiyon İşlevi Uluslararası Değerlendirme Formu (IIEF) ve Yaşam Kalitesi Ölçeği (SF-36) aracılığıyla toplanmıştır. Kadınların %91'inde cinsel disfonksiyon olduğu saptanmıştır. Kadınlarda cinsel disfonksiyon sırasıyla cinsel istek (%92,2), orgazm, uyarılma (%92,9) ve ağrı, doyum, lubrikasyon (%92,5) alanlarında yaşanmakta olduğu saptanmıştır. Erkeklerde erektil fonksiyon bozukluğu %91,3 olarak tespit edilmiş ve erektil fonksiyonun derecesi sırasıyla orta (%55), hafif (%21,6) ve ağır (%14,7) olduğu görülmüştür. Cinsel disfonksiyon alanlarıyla ilgili yaşanan sorunlar, genel tatmin %79,4, orgazmik fonksiyon %50,5 ve cinsel istek %49,1 alt boyutlarında olduğu saptanmıştır. Olgularda yaş, eğitim düzeyi, BKI, HbA1c ve LDL düzeyleri, diyabet tanı süresi, kullanılan ilaçlar, nöropati, retinopati, nefropati, diyabetik ayak, menopoz gibi faktörlerin cinsel disfonksiyonun oluşmasında etken olduğu saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
This study was planned to evaluate the sexual dysfunction and quality of life of patients with Type 2 Diabetes Mellitus. The sample of the study consisted of 485 individuals diagnosed with Type 2 diabetes, 267 women and 218 men. Data were collected through the General Information Form, the Female Sexual Function Index (FSFI), the International Erectile Function Assessment Form (IIEF), and the Quality-of-Life Scale (SF-36). It was found that 91% of women had sexual dysfunction. It was determined that sexual dysfunction in women was experienced in the areas of sexual desire (92.2%), orgasm, arousal (92.9%) and pain, satisfaction and lubrication (92.5%), respectively. Erectile dysfunction was found to be 91.3% in men, and the degree of erectile function was moderate (55%), mild (21.6%) and severe (14.7%), respectively. Problems related to the areas of sexual dysfunction were found in the sub-dimensions of general satisfaction 79.4%, orgasmic function 50.5% and sexual desire 49.1%. Factors such as age, education level, BMI, HbA1c and LDL levels, duration of diabetes diagnosis, drugs used, neuropathy, retinopathy, nephropathy, diabetic foot, and menopause were found to be effective in the development of sexual dysfunction.