BPH nedeniyle alfa-bloker kullanmasına rağmen cerrahi tedavi yapılmak zorunda kalınan olguların patoloji spesmenlerindeki kronik prostatit insidansı
Affection of alpha-receptor blockers to prevent development of chronic prostatitis through researching chronic prostatitis pathology frequency at coincided after operation specimens who have alpha-blocker treatment due to BPH, and have to be operated
- Tez No: 297404
- Danışmanlar: PROF. DR. KADİR YILMAZ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Üroloji, Urology
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Meram Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Üroloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 57
Özet
BPH nedeniyle alfa-bloker kullanmasına rağmen cerrahi tedavi yapılmak zorunda kalınan olguların patoloji spesmenlerindeki kronik prostatit insidansı.Amaç: Bu çalışmada BPH nedeniyle alfa-bloker tedavi alan ve opere edilmek zorunda kalınan hastaların, patoloji spesmenlerinde karşılaşılan kronik prostatit sıklığını araştırarak alfa-reseptör blokerlerinin kronik prostatit gelişimini önlemedeki etkisini araştırmayı amaçladık.Materyal Ve Metod: 2006 Mart - 2009 Aralık tarihleri arası Selçuk Üniversitesi Meram Tıp Fakültesi Üroloji Anabilim Dalında BPH ön tanısı konan, alfa-bloker tedavi başlanan ve tedaviden fayda görmeyerek opere edilen 285 hasta retrospektif olarak tarandı. PSA değerleri normal sınırlarda olan, IPSS ve NIH-KPSI formları doldurulan, kronik prostatit semptomu ve bulgusu olmayan tam idrar tetkikleri ve idrar kültürleri steril olan toplam 145 hastadan 100 hasta kullandıkları alfa-bloker tedaviye göre 4 gruba ayrıldı. Tedavi almayan 45 hasta ise kontrol grubu olarak değerlendirildi. Olguların patoloji spesmenleri histopatolojik olarak değerlendirildi.Bulgular: Alfa-bloker kullanan 100 hastadan, 58 (%58) hastada BPH 42 (%42) hastada ise BPH ve beraberinde KP tespit edilmiştir. Alfa-bloker kullanan hasta grupları arasında BPH ve BPH ile beraberinde KP görülme sıklığı arasında anlamlı fark saptanmamıştır (p>0,05). İlaç kullanmayan 45 hastanın 12'sinde (%26,7) BPH, 33'ünde (%73,3) ise BPH ve beraberinde KP saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
Affection of alpha-receptor blockers to prevent development of chronic prostatitis through researching chronic prostatitis pathology frequency at coincided after operation specimens who have alpha-blocker treatment due to BPH, and have to be operated.Objective: To research affection of alpha-receptor blockers to prevent development of chronic prostatitis through researching chronic prostatitis pathology frequency at coincided after operation specimens who have alpha-blocker treatment due to BPH, and have to be operated and in this study.Material and Method: Between 2006 March-2009 December in Selcuk University Meram Medical Faculty, Department of Urology, 285 patients were pre diagnosed as BPH,and who treated with alpha-blocker then those who get no benefits from treatment were operated were screened retrospectively. 100 patients from total 145 patients whose PSA values are in normal limits, whose IPSS and NIH-KPSI forms are filled, who have no chronic prostatitis symptom and finding, whose full urine analysis and urine culture are sterile were divided into 4 groups in accordance with their using alpha-blocker treatment. 45 patients who don?t get treatment were considered as control group. Pathology specimens of patients were evaluated as histopathology according to groups.Findings: BPH was determined at 58 (58%) patients and BPH and chronic prostatitis was determined at 42 (42%) patients from totally 100 (100%) patients who take Alpha-blocker. No any meaningful difference was determined among patient groups who use alpha-blocker and frequency of only BPH, BPH and chronic prostatitis (p>0,05). BPH was determined at 12 (26,7%) patients and BPH and chronic prostatitis was determined at 33 (73,3%) patients from totally 45 (100%) patients who don?t take medicine.