Epidural anestezinin abdominal aort cerrahisinde mezenterik iskemi reperfüzyon hasarı üzerine etkileri
The effects of epidural anesthesia on mesenteric ischemia reperfusion injury during abdominal aortic surgery in rabbits
- Tez No: 297403
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ SARIGÜL
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi, Thoracic and Cardiovascular Surgery
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Meram Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kalp ve Damar Cerrahisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 60
Özet
Amaç: Damar cerrahisi pratiğinde, supraçöliyak klemp konulması acil ve elektif abdominal aort anevrizmalarında infrarenal aortta anastomoz için yeterli kalite ve mesafe olmadığında, ciddi pararenal ateroskleroz, enflamatuar anevrizma veya geçirilmiş aort cerrahisi varlığında tercih edilir. Aorta kros klemp konulması iskemiye, klempin kaldırılmasıda reperfüzyona neden olarak mezenterik iskemi reperfüzyon (İR) hasarı olarak adlandırılan bir komplikasyona yol açar. Major abdominal cerrahilere bağlı endokrin, metabolik ve enflamatuar patofizyolojik değişiklikleri içeren stres cevabı epidural anestezi ile önlenebilir. Bu çalışmada, epidural anestezinin abdominal aort cerrahisinde mezenterik İR hasarı üzerine etkilerini araştırmak amaçlanmıştır.Gereç ve yöntem: Yirmi sekiz adet Yeni Zelanda tipi erkek tavşan, rastgele 4 eşit gruba ayrıldı. Grup I sham grup, Grup II aortik İR grubu, Grup III aortik İR + epidural tedavi grubu, Grup IV ise epidural kontrol grubu olarak belirlendi. Aortik İR modeli, supraçöliyak bölgeden aortanın atravmatik damar klempi ile klemplenerek 30 dakika iskemi, klempin kaldırılmasıyla 120 dakika reperfüzyon ile sağlandı. Epidural kateter Th12-L1 intervertebral aralıktan açık teknik ile yerleştirildi. Epidural lidokain, bolus dozu takiben toplam İR süresi olan 180 dakika (60 dakika iskemi + 120 dk reperfüzyon) boyunca infüzyon şeklinde verildi. Toplam İR süresi sonunda interlökin-6 (IL-6), iskemi modifiye albumin (IMA) ölçümü için kan, malondialdehit (MDA), süperoksit dismutaz (SOD) ölçümü ve histopatolojik değerlendirme için doku örnekleri alındı.Bulgular: Aortik İR grubunda diğer 3 grupla karşılaştırıldığında, serum IL-6, IMA ve doku MDA, SOD aktivite düzeyleri istatistiksel olarak anlamlı yüksek bulundu (p< 0.05). Aortik İR + epidural grubu, aortik İR grubu ile karşılaştırıldığında, ölçülen tüm biyokimyasal değerler istatistiksel olarak anlamlı düşük bulundu (p< 0.05). Epidural kontrol grubu ile sham grup karşılaştırıldığında ölçülen tüm biyokimyasal değerler arasında istatistiksel olarak anlamlı fark bulunamadı (p> 0.05). Histopatolojik hasar skoru aortik İR + epidural tedavi grubunda aortik İR grubuna göre anlamlı olarak düşüktü (p< 0.05).Sonuç: Bu deneysel çalışmanın sonucunda, günlük anestezi pratiğinde ağrı kontrolü için sıklıkla kullanılan epidural anestezinin, abdominal aort cerrahisinde mezenterik İR hasarını azalttığı söylenebilir.
Özet (Çeviri)
Background: In vascular surgery, supraceliac clamping should be considered for elective and urgent abdominal aortic aneurysm repair when there is inadequate length or quality of infrarenal aorta for anastomosis, severe associated pararenal atherosclerosis, inflammatory aneurysm, or previous aortic surgery. Acute ischemia during aortic cross clamping as well as reperfusion following declamping results in a complication called mesenteric ischemia reperfusion (IR) injury. The stress response that included the endocrine, metabolic and inflammatory pathophysiological changes due to major abdominal surgery is inhibited by epidural anesthesia. In this study, it is intended to investigate the effects of epidural anesthesia on mesenteric ischemia reperfusion injury during abdominal aortic surgery.Material and Method: Twenty-eight male New Zeland rabbits were randomized in to 4 groups either as sham (n= 7, Group I), aortic IR (n= 7, Group II), aortic IR + epidural treatment (n= 7, Group III) or by epidural treatment control (n= 7, Group IV). Aortik IR model was produced by clamping supraceliac aorta with an atravmatic vascular clamp for 60 minutes, followed by reperfusion for 120 minutes. An epidural catheter was placed via Th12-L1 intervertebral space by using open tecnique. Epidural lidocaine was given a bolus dose, followed by continous infusion throughout the total IR period (60 minutes ischemia + 120 minutes reperfusion). At the end of the total IR period, blood sampling for measurement of interleukin 6 (IL-6), ischemia modified albumin (IMA), tissue sampling for measurement of malondialdehyde (MDA), superoxide dismutase (SOD) and histopathological examination were performed.Results: In aortic IR group, serum IL-6, IMA and tissue MDA, SOD activity levels were statistically meaningfully higher than other three groups (p< 0.05). All measured biochemical levels were meaningfully less in aortic IR + epidural treatment group, when compared to aortic IR group (p< 0.05) . There was no meaningful difference between epidural treatment control group and sham group in all measured biochemical levels (p> 0.05). Histopathological injury scores were significantly less in aortic IR + epidural treatment group versus aortic IR group (p< 0.05).Conclusion: As a result of this experimental study, it might be said that epidural anesthesia that frequently used in daily practice for analgesia might reduce mesenteric IR injury during abdominal aortic surgery.