Küçük hücreli dışı akciğer kanserli hastalarda serum CRP prokalsitonin ve plazma d-dimer seviyeleri
Serum CRP, procalcitonin and plasma d-dimer levels in patients with lung cancer
- Tez No: 297406
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BAYKAL TÜLEK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göğüs Hastalıkları, Chest Diseases
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Meram Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Göğüs Hastalıkları ve Tüberküloz Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 57
Özet
Amaç: Bu çalışmada küçük hücreli dışı akciğer kanserli olgularda plazma d-dimer, serum prokalsitonin ve CRP düzeylerinin bakılması ve bu düzeylerin hastalardaki sigara öyküsü, TNM evresi, tümör lokalizasyonu, tümör büyüklüğü, histopatoloji, PET SUVmax değeri gibi klinikopatolojik parametrelerle ilişkisini saptamayı amaçlanmıştır.Materyal-Metod: Çalışmaya dahil edilen 80 küçük hücreli dışı akciğer kanserli hasta ve 20 sağlıklı kontrolden alınan kan örneklerinde serum CRP, prokalsitonin ve plazma d-dimer seviyelerine bakıldı.Bulgular: Yaş, cinsiyet ve BMI parametreleri açısından her iki grup arasında istatistiksel olarak fark yoktu (p>0.05), ancak ortalama sigara tüketimi hasta grubunda anlamlı olarak daha yüksekti (p
Özet (Çeviri)
Background: In this study, plasma levels of d-dimer serum levels of procalcitonin and CRP in patients with non-small cell lung cancer, and that with a history of smoking, TNM stage, tumor location, tumor size, histopathology, such as PET SUVmax value was determine the relationship between clinicopathologic parameters.Materals and Methods: İncluded in the study of the 80 non-small cell lung cancer patients and blood samples from 20 healthy control serum CRP, procalcitonin and plasma d-dimer levels were measured.Results: Age, gender and BMI had no statistically significant difference between the two groups in terms of parameters (p>0.05), but significantly higher than the average cigarette consumption in patients (p