Albumin-alkalen fosfataz oranının (AAPR) küçük hücreli dışı akciğer kanserinde prognoza etkisi
Effect of albumine-alkaline phosphatase ratio (AAPR) on prognosis in non-small cell lung cancer
  1. Tez No: 838131
  2. Yazar: FATMA SEVEN ATMACA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEVİNÇ SARINÇ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göğüs Hastalıkları, Chest Diseases
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Göğüs Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 131
Özet
Akciğer kanseri solunum yollarından veya akciğer parankiminden kaynaklanan ve dünyada en sık teşhis edilen solid organ kanseridir. Gelişen tedavi modalitelerinin yanı sıra hastalık prognozu ve tedavi yanıtı ile ilişkili faktör arayışları devam etmektedir. Yapılan çalışmalarda serum albumini ve serum alkalen fosfatazını (ALP) birleştiren yeni bir belirteç olan albumin-alkalen fosfataz oranının (AAPR) hepatoselüler karsinom başta olmak üzere çeşitli kanser türlerinde önemli prognostik değere sahip olduğu gösterilmiştir. Çalışmamızın amacı, küçük hücreli dışı akciğer kanseri (KHDAK) tanılı hastalarda AAPR`nin prognostik parametreler üzerinde etkilerini araştırmaktır. Çalışmaya Ocak 2012- Mayıs 2022 tarihleri arasında merkezimizde KHDAK tanısı ile takip edilen erişkin hastalar dahil edildi. Hastalara ait temel demografik ve klinik veriler, laboratuvar sonuçları, akciğer kanserine ait radyolojik, histopatolojik ve moleküler-genetik bulgular ve uygulanan tedaviler hastane elektronik veritabanından retrospektif olarak incelendi. AAPR nin genel sağ kalımı öngördürücü prognostik özelliği Receiver Operating Characteristics (ROC) analizi ile incelendi. Genel (OS) ve progresyonsuz sağ kalıma (PFS) etki eden faktörler çoklu Cox regresyon analizi ile araştırıldı. Çalışmaya dahil edilen toplam 306 hastanın [219 (%71,6) erkek ve 87 (%28,4) kadın] yaş ortalaması 64,7±10, 2 yıl, ortalama tanı yaşı ise 61±10,3 yıl idi.
Özet (Çeviri)
Lung cancer is the most frequently diagnosed solid cancer worldwide, originating from the respiratory tract or lung parenchyma. Despite developing treatment modalities, investigation of factors related to disease prognosis and treatment response continues. Studies have shown that albumin-alkaline phosphatase ratio (AAPR), a new marker combining serum albumin and serum alkaline phosphatase, has an important prognostic value in various cancer types, especially hepatocellular carcinoma. The aim of our study is to investigate the effects of AAPR on prognostic parameters in patients diagnosed with non-small cell lung cancer (NSCLC). Adult patients followed up in our center with the diagnosis of NSCLC between January 2012 and May 2022 were included. Basic demographic and clinical data of the patients, laboratory results, radiological, histopathological and molecular-genetic findings of lung cancer and received treatments were retrospectively analyzed from the hospital electronic database. The predictive prognostic feature of AAPR for overall survival was analyzed by Receiver Operating Characteristics (ROC) analysis. Factors affecting overall (OS) and progression-free survival (PFS) were investigated by multiple regression analysis. The mean age of 306 patients [219 (71.6%) men and 87 (28.4%) women] included in the study was 64.7±10.2 years, and the mean age at diagnosis was 61±10.3 years.