Çocuklarda görsel ve işitsel premedikasyonun maske indüksiyonuna etkisi
Effect of visual and auditory premedication on mask induction in children
- Tez No: 297450
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SEVTAP HEKİMOĞLU ŞAHİN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 49
Özet
Trakya Üniversitesi Tıp Fakültesi Anesteziyoloji ve Reanimasyon Anabilim Dalı'nda yaptığımız çalışmada çocuklarda gaz indüksiyonu sırasında maskeye bağlı gelişen anksiyetenin önlenmesi için görsel ve işitsel premedikasyonun değerlendirilmesini amaçladık.Bu çalışma minör cerrahi uygulanacak, yaşları 5-7 arasında değişen, 100 çocuk hasta üzerinde gerçekleştirildi. Hastalar uygulanan premedikasyona göre iki gruba ayrıldı. Grup M (n=50)'de çocuklar anestezi öncesi değerlendirilerek aileye maske ve balondan oluşan anestezi devresi düzeneği operasyondan önceki gece 1 saat uygulamak üzere verildi. Grup S (n=50)'de çocuklar anestezi öncesi değerlendirildi fakat anestezi devresi düzeneği ile oyun uygulanmadı. Çalışmaya katılan tüm çocuklar Modifiye Yale Preoperatif Anksiyete Skalası ile aileden ayrıldığı zaman, operasyon odasında ve maske indüksiyonu sırasında değerlendirildi. Maske kabul skoru ise anestezi indüksiyonunda; anestezi devresi çocuğa yaklaştırılarak oksijen başlandıktan 30 saniye sonra , oksijene azot protoksit ilave edildikten 30 saniye sonra ve oksijen ile azot protoksite sevofluran ilave edildikten 30 saniye sonra değerlendirildi. Total maske zamanı ve postoperatif ajitasyon skoru değerlendirildi.Çocukların, aileden ayrıldığı zaman, operasyon odasında ve maske indüksiyonu sırasında ölçülen modifiye Yale Anksiyete Skalası değerleri Grup M'de Grup S'ye göre anlamlı düşük bulundu (p0,05). Total maske zamanı ve postoperatif ajitasyonskorları değerleri gruplar arasında karşılaştırıldığında Grup M'de, Grup S'ye göre anlamlıolarak düşük bulundu.Sonuç olarak; operasyondan önce maske balon düzeneği verilen çocukların, sözel olarak bilgilendirilen çocuklara göre anestezi indüksiyonunda anksiyetelerinin daha az olduğunu ve anesteziye uyumlarının daha fazla olduğunu saptadık.
Özet (Çeviri)
In this study, we aimed to realize the visual and auditory premedication in children for eradicate the anxiety because of masks while giving gas induction.100 children patients in ASA I-II groups; were included to this study. Their avarage ages were 5-7. The patients were divided into 2 groups for their premedication. In group M(n=50) children patients were practiced about one hour before anaesthesia and the anaesthesia cycle mechanism including mask and balloon were given to their family last night before the surgery. In the other group in group S(n=50); again the children were practiced before the anaesthesia but the game plan wasn?t worked in that group. All the patients included in this study were evaluated 3 times (while they were leaving their families, in the operation room and the mask induction term) by using the scala of modifying Yale Preoperative Anxiety. The score of accepting mask were evaluated for 3 times; at the induction, 30 seconds after starting to give oxygen with the anaesthesia cycle, 30 seconds after including N2O to the oxygen and 30 seconds after including sevorane to N2O and oxygen. Total mask time and postoperative agitation score was studied. The scala of modifying Yale Preoperative Anxiety values (while they were leaving their families, in the operation room and the mask induction term) in group M were statically less than group S(p0.05). And when we compare the values of total mask time and postoperative agitation skores the results in group M were meaningfully less than group S.As a result, we found that; the children who were given mask-balloon mechanism before the surgery , were more harmonius and had less anxiety than the children who only instructed by linguistic.