Dahili yoğun bakım hastalarında çevresel kanda eritroblast görülmesinin yaşam süresine etkisi
Impact of the eryhtroblasts in peripherial blood to patients' survival in medical ıntensive care unit
  1. Tez No: 297451
  2. Yazar: ÇİĞDEM KAPLAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET MUZAFFER DEMİR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Hematoloji, İlk ve Acil Yardım, Hematology, Emergency and First Aid
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 69
Özet
Çalışmamızda dahili yoğun bakım hastalarında çevresel kanda eritroblast saptanmasının ölüm oranı ile ilişkisinin incelenmesi amaçlanmıştır.Bu çalışma, Temmuz 2010 - Aralık 2010 tarihleri arasında Trakya Üniversitesi Dahili Bilimler Yoğun Bakım Ünitesinde prospektif olarak yürütüldü. Çalışmaya alınan 100 hastadan tam kan sayımı, periferik yayma ve c-reaktif protein çalışılması için kan örnekleri alındı. Eritroblast sayımı otomatik kan sayım cihazında (Beckman Coulter LH 780) ve periferik yayma yöntemi ile manuel olarak sayıldı. Hastaların klinik risk skoru APACHE II skoru ile belirlendi.Çalışmamızda en az bir kez eritroblast saptanma insidansı %32'dir. Eritroblast saptanmayan grupta ölüm oranı %41.2 (28/68) iken; Eritroblast saptanan grupta anlamlı derecede (%68.8) (22/32) yüksektir (p=0.018). Kanda en az bir kez saptanan eritroblast varlığı ölüm oranını 3.14 kat arttırmaktadır (Odds ratio:3.14). Eritroblastın yoğun bakım ilk gününde saptanması ile yoğun bakım tedavisinin daha sonraki dönemlerinde saptanması arasında ölüm oranı benzerdir. Kanda saptanan eritroblast düzeyi artışı ile ölüm oranı artmaktadır. 1-49.9/µL aralığında ölüm oranı %37.5 iken; >200/µL eritroblast sayılarında ölüm oranı %78; >500/µL eritroblast sayısında %100'dür. Eritroblast grupları (0; 1-49.9; 50-99.9; 100-199.9; 200-299.9; 300-499.9; ?500) içinde bir üst basamağa geçilmesi durumunda ölüm için tahmini risk 1.704 kat artmaktadır (Odds ratio=1.704, p=0.002). Kaplan-Meier sağkalım analizinde eritroblast saptanan grupta yaşam süresi daha kısadır (Log Rank test, p=0.01). Tanı grupları ve laboratuvar parametrelerinden lökosit, trombosit, kreatinin ve alanin transaminaz ile eritroblast varlığı arasında ilişki saptanmamıştır. Yoğun bakım 1.gün (p=0.034) ve 15.gün (p=0.026) CRP değerleri ile yoğun bakım 1.gün hemoglobin (p=0.024) değeri eritroblast varlığı ile ilişkilidir.Yoğun bakım hastalarında kanda eritroblast saptanması kötü prognoz ve artmış ölüm riski ile ilişkilidir. Anemi varlığı ve c-reaktif protein yüksekliğinin eritroblast saptanması ile ilişkili olması homeostatik denge bozukluğuna kemik iliği yanıtını göstermektedir. Eritroblast saptanması, genel durum bozukluğu ve kötü prognozu belirlemede altta yatan hastalıktan ve laboratuvar parametrelerinden bağımsız bir risk faktörüdür. Bu nedenle altta yatan ciddi hastalığı olan olgularda eritroblast saptanmasının erken uyarıcı bir parametre olabileceği ve risk skorlaması yapılırken dikkate alınması gerektiğini düşünmekteyiz.
Özet (Çeviri)
We aimed to find out the impact of erythtroblasts in peripherial blood to patients? survival in medical intensive care unit.We from July 2010 to December 2010 at Trakya University Medical Intensive Care Unit performed this study prospectively. One hundred patients were included in this study and complete blood count, peripherial blood smear and c-reaktive protein levels were determined as laboratory parameters. Numeric erythroblasts were counted by automatic cell counter (Beckman Coulter LH 780) and manually. Patients? clinic risk scores were determined by APACHE II Scoring system at admission time.The incidence of detecting erythroblast at least once in our study was %32. The mortality rates in the group without or with erythroblast were to be 41.2% (28/68) and 68.8% (22/32) respectively. The statistically difference between two groups were clinically significant (p=0.018). Detecting erythroblast in peripherial blood at least once increases the mortality rate 3.14 times (Odds ratio:3.14). The mortality rates are both same at detecting erythroblast in peripherial blood on the first day admitting to ICU or the following days. The mortality rate increases due to the erythroblast counts in peripherial blood. The mortality rate was 37.5% at the erythroblast count in blood 1-49.9/µL, 78% at erythroblast count >200/µL and %100 at level of >500/µL. Stepping to the upper group between erythroblast levels (0; 1-49.9; 50-99.9; 100-199.9; 200-299.9; 300-499.9; ?500) increases the mortality rate 1.704 times. On the statistical survival analyses with Kaplan Meier, detecting erythroblast decreases the survival (Log Rank test, p=0.01). When we evaluate the diagnostic groups and laboratuary findings; there was no relation between white blood count, platelet count, creatinin, alanin transaminese and detecting erythroblast. There was a clinically significiant relation between CRP levels in day 1(p=0.034) and day 15 (p=0.026) at ICU, hemoglobin level in day 1 (p=0.024) at ICU and presence of erythroblast.Detecting erythroblast in peripherial blood is related with poor prognosis and high mortality rate for the patients at ICU. Relation between the presence of anemia and high CRP levels with presence of erythroblast in peripherial blood depends to the response of bone marrow activity to the disturbance of homeostatic balance. Detecting erythroblast is an independing factor from underlying disease and other laboratuary findings for determining prognosis. Therefore, we think that the detection of erythroblast may be an early warning parameter and should be considered for risk score in the cases with underlying serious diseases.