Çocuklarda operasyon öncesi bilgilendirmenin preoperatif ve postoperatif anksiyete üzerine etkisinin araştırılması
The effect of preoperative informing on preoperative and postoperative anxiety on children
- Tez No: 487244
- Danışmanlar: DOÇ. DR. CANAN BALCI
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Kocaeli Derince Eğt. ve Arş. Hast.
- Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
Çocuklarda preoperatif dönemde kaygının azaltılması hem insani nedenler hem de çocukların sağlık personeli ile işbirliğinin geliştirilmesi açısından önemlidir. Anestezi uygulaması esnasındaki kaygı, ekstübasyon ve derlenme döneminde çekilen sıkıntı, iyileşme aşamasındaki ve ameliyat sonrasındaki davranış problemleri ile ilişkili bulunmuştur. Preoperatif anksiyete çocuklarda %60 oranındadır, operasyon öncesi başlayan bu durum anestezi indüksiyonuna kadar sürmekte, hatta postoperatif psikolojik sorunlara, gece kabuslarına, ayrılma anksiyetesine, yeme problemlerine ve doktor korkusunda artmaya neden olabilmektedir. Preoperatif dönemde çocuklara yaşlarına uygun videolar, broşürler ve boyama kitaplarının gösterilmesinin yararlı olduğu bilinmektedir. Bu nonfarmakolojik modalitelere uygun bir farmakolojik premedikasyon eklenerek anksiyete önlenip, psikolojik travma azaltılabilir, anestezi indüksiyonu kolaylaştırılabilir ve çocuğun preoperatif anksiyetesi azaltılabilir. Çalışmamızda operasyon öncesi anestezi hakkında bilgilendirici animasyon video izletilen çocuklar ile izletilmeyen çocukların preoperatif ve postoperatif dönemlerdeki anksiyetelerini karşılaştırmayı amaçladık.Bu amaçla ASA I-II, 3-8 yaş arasında elektif günübirlik anestezi ile grade I-II cerrahi uygulanan 84 pediatrik hasta çalışmaya alındı. Hastalar randomize olarak Grup 1: Kontrol Grubu (n=42) ve Grup 2: Video Grubu (n=42) olarak iki gruba ayrıldı. Video grubuna dahil olan çocuklara poliklnik başvurularında anestezi ile ilgili bilgilendirici animasyon izletildi. Ameliyat günü preoperatif bekleme salonunda hastaların veri formu demografik bilgileri dolduruldu. Modifiye Yale Preoperatif Anksiyete Skalası (mYPASS) ile anksiyete değerlendirildi. Anestezi öncesi premedikasyon serviste açılmış olarak gelen damar yolundan 0.05 mg/kg midazolam ile sağlandıktan sonra hasta operasyon odasına alındı. Aileden Ayrılma (Separasyon) Skalası ile yakınlarından ayrılırken olan durumları değerlendirildi. Operasyon sonrası hastalar Anestezi Sonrası Bakım Ünitesinde (ASBÜ) en az 30 dakika takip edildi. Hastalar Modifiye Aldrete Derlenme Skoru, ASBÜ Acil Ajitasyon Skalası ve Görsel Ağrı skalası ile değerlendirildi. Hastalarda tam derlenme sağlandıktan sonra ebeveynleri ile görüşülerek Ebeveyn Memnuniyeti değerlendirildi. %61,9'u sünnet operasyonu geçiren 84 pediatrik hastada, operasyon öncesi anestezi hakkında bilgilendirici animasyon video izletilen ile izletilmeyen çocukların preoperatif ve postoperatif dönemlerdeki anksiyetelerini karşılaştırdık. Preoperatif bulgu olarak anksiyete seviyelerinin ve aileden ayrılma skorlarının; intraoperatif bulgu olarak anestezi maskesine uyum skorlarının video izletilen çocuk grubunda istatistiksel olarak anlamlı şekilde düştüğünü ve post-operatif bulgu olarak ebeveyn skorlarının video izletilen çocukların ailelerinde anlamlı şekilde arttığını kaydettik. Buna karşın diğer postoperatif bulgular arasında yer alan Modifiye Aldrete Derlenme Skoru, Acil Ajitasyon Skalası ve Görsel Ağrı Skalası skoları açısından operasyon sonrası 5. 10. ve 30 dakikalarda video izletilen çocuklarda düşüşler izlenmesine rağmen gruplar arasındaki farklar anlamlı değildi. Hastaların ameliyat öncesi görsel-işitsel olarak bilgilendirilmesi, preoperatif anksiyeteyi azaltmada ve postoperatif anksiyeteyi iyileştirmede ve ilişkili olarak morbiditeyi azaltmada gelecek vaat eden bir araç olabilir. Bu tip girişimler bağımsız olarak veya farklı pratiklerle birlikte kombine edilerek kullanıldığında etkili olabilmektedir.Ancak görsel-işitsel girişimlerden kazanılan bilgilerin tam psikolojik etkilerini ve mekanizmalarını anlayabilmek ve bu yöntemlerin klinik kullanıma uygunluğu sağlamak açısından birçok çalışmaya ihtiyaç duyulmaktadır.
Özet (Çeviri)
Reducing anxiety in preoperative period of the children is crucial due to both humanistic reasons and development of collaboration between children and medical personnel. Anxiety during application of anesthesia has been found to be related to distress during extubation and recovery periods; and also to behavioral problems after the surgery and during healing process. Preoperative anxiety is in rate of 60% in children; beginning before the operation, this condition continues to the anesthesia induction, in fact it may lead to postoperative pscyological problems, nightmares, separation anxiety, eating disorders and increased fear from doctors. Presenting age-appropriate videos, brochures and coloring books are known to be beneficial for preoperative period. Supplementing these non-pharmacological modalities with a suitable pharmacological premedication, anxiety can be prevented, psychological trauma can be reduced, induction of the anesthesia can be facilitated and preoperative anxiety of the children can be decreased. In this study, we aimed to compare preoperative and postoperative anxieties of the children who watch and do not watch an informative animation video about the anesthesia before the operation. For this aim, 84 pediatric patients, ranging in age from 3 to 8 andundergoing an elective one-day aneshestia in grade I-IIand ASA I-II, were assigned to the study. Patients were randomized into Group 1: Control group (n=42) and Group 2: Video group (n=42). Children in video group got to watch informative animations about the anesthesia procedure during application to the polyclinic. At the day of the operation, data form of the patients were filled for the demographic information in preoperative waiting room. Anxiety was evaluated by Modified Yale Preoperative Anxiety Scales (mYPASS). The patient was accepted to the operation room after 0.05 mg/kg midazolam injection through established vascular access as preanesthesic premedication at service room. The condition for separation from their family was evaluated by Scale for Separation from Family. After operation, patients were followed up at least 30 minutes in Postoperative Care Unit (PCU). Patients were evaluated for Modified Aldrete Scoring System, PCU Emergence Agitation Scale and Visual Pain Scale. Following a total recovery, parents of the patients were evaluated for the Parent Satisfaction. We compared preoperative and postoperative anxieties of 84 pediatric patients who watched or did not watch an informative animation video about the anesthesia procedure before the operation and most of the operation (61.9%) was circumcision surgery.As preoperative findings, we reported that the anxiety levels and separation scores of the video group decreased; as an intraoperative finding, acceptance of the anesthesia mask scores of the video group decreased; as a post-operative finding, scores of Parent Satisfaction increased significantly in the video group compared to the control group. On the other hand, other post-operative findings, namely Modified Aldrete Recovery Score and scores of Emergence Agitation Scale and Visual Pain Scale of the video group decreased at 5th, 10th and 30th minutes after the operation but these reductions were not significantly different between two groups. Preoperative audiovisual interventions in children can be a promising tool to reduce preoperative anxiety and to ameliorate the postoperative anxiety in relation to decrease morbidity. Used independently or in combination with different practices, these kinds of interventions can be effective, However, many studies are needed to understand total psycological effects and mechanisms of the information from audiovisual interventions and to provide a suitable clinical usage of these methods.