Minimal sütür tekniği ile mikrovasküler anastamoz uygulamalarında mikrofibriller kollojen kanama durdurucu ajan etkisi
Microfibrillar collagen hemostatic agent effect on microvascular anastomose applications with minimal suture technique
  1. Tez No: 297456
  2. Yazar: BÜLENT KEMENT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HÜSAMETTİN TOP
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi, Plastic and Reconstructive Surgery
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Plastik Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 55
Özet
?Mikrovasküler cerrahi? tanımlanmasından günümüze kadar olan süreç içerisinde altın standart olarak kabul edilen ?geleneksel uçuca anastomoz tekniğinin? alternatifi olabilecek, anastomoz süresini kısaltmayı amaçlayan çalışmalar yapılmıştır. Fakat bu çalışmaların hiçbiri uygulama kolaylığı, ucuzluk, hız, güvenilirlik, dayanıklılık ve yüksek başarı oranı gereksinimlerini bir araya getirmeyi başaramamıştır.Geleneksel uçuca anastomoz tekniği; özellikle çoklu anastomoz gerektiren olgularda; zaman alıcı, damar hattında daralma, yabancı cisim reaksiyonları ve tromboz gelişimi gibi olumsuzluklar sebep olması nedeniyle operasyon süresini kısaltan daha az yabancı cisim reaksiyonuna neden olan mikrofibriller kollajen kanama durdurucu ajan kullanılarak, minimal sütür tekniği ile mikrovasküler anastomoz yöntemini uyguladık. Bu yöntemde, önce her iki damar uçlarına birbirinden 120 derece uzaklıkta olacak şekilde üç adet kalıcı dikiş uygulandı. Damar uçlarının tam öpüşmesinin ardından cerrahi alana kan sızdırılarak üzerine mikrofibriller kollajen kanama durdurucu ajan forseps yardımıyla uygulanarak anastomoz tamamlandı.Deney ve kontrol gruplarının 6'şar hayvandan oluşan çalışmamızda, anastomoz süreleri geleneksel yöntem ile karşılaştırıldı. Ayrıca anastomoz sonrası 1., 24. saatte ve 28. günde anastomoz geçirgenlikleri değerlendirildi ve 28. günde alınan biyopsilerde histolojik iyileşme paterni karşılaştırıldı, sayısal sonuçlar istatistiksel olarak değerlendirildi.Sonuç olarak, kolay öğrenilen ve özel donanım gerektirmeyen mikrofibriller kollajen kanama durdurucu ajan kullanılarak mikrovasküler anastomozun geleneksel uç uca anastomoza göre daha kısa anastomoz süresi, daha az dikiş gerektirmesi, lümende yabancı materyal miktarını belirgin olarak azaltması avantajları ile özellikle çoklu anastomoz gerektiren operasyonlarda başarılı ve güvenilir bir teknik olarak uygulanabilineceği kanaatine varıldı.
Özet (Çeviri)
?Traditional end to end anastomosis technique? has been considered as a gold standard in microvascular surgery until present day, but numerous alternative studies which aims to shorten the duration of anastomosis have been reported. However none of these studies have the combination of facility, low cost, reliability, durability and high success rates.The traditional end to end anastomosis technique has some concerns such as long operation periods, postoperative strictures in anastomosis, foreign body reactions and thrombosis risk especially in cases which require multiple anastomosis. Thus we performed the microvascular anastomosis with minimal suture technique by using a microfibrillar hemostatic agent with less foreign body reaction. In this technique each cut ends of arteries was sutured at three points that were 120 degrees apart from each other. Than, microclamp was slightly released to leak some blood, and microfibrillar collagen hemostatic agent was applied to bleeding points around the anastomosis by using a forceps.All experimental and control groups were consisted of 6 rats in each group. The permeability of anastomosis observed at 1., 24. hour and 28th day. Histological healing patterns and numerical results were statistically evaluated with 28th day biopsiesIn conclusion, the use microfibrillar collagen hemostatic agent with minimal suture technique has shorter anastomosis period, needs less suture and decreases the amount of foreign body materials in direct contact with blood stream as compared with the traditional anastomosis. With these advantages our technique is reliable and successful alternative especially in operations which require multiple anastomosis.