Sigara bırakmanın solunum fonksiyon testi ve uyku kalitesi üzerine etkileri
The effects of smokıng cessatıon on sleep qualıty
- Tez No: 297457
- Danışmanlar: PROF. DR. H. CELAL KARLIKAYA
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göğüs Hastalıkları, Chest Diseases
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Göğüs Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
Sigara ile uyku kalitesi arasındaki ilişkiyi ve bunun bırakmaya bağlı kilo alımı ve solunum fonksiyonlarındaki düzelme ile ilişkisini incelemeyi amaçladık. Mart 2004 - Şubat 2011 tarihleri arasında sigara bırakma polikliniğinde kayıtlı 692 olgu incelendi. Dosya bilgileri tam, günde 10 adetten fazla sigara içmiş, 1+ yıl kontrol altında kalmış hastalar çağırılarak tam klinik değerlendirmeden geçirildi ve Pittsburgh uyku kalitesi indeksi ve Epworth uyku anketleri yapıldı. Ekshale karbonmonoksit ölçümü ile teyid edilmiş, 1 yıldır sigara içmeyen olgular tedavi başarısı olarak kabul edildi. 106 olgunun 67'si erkek (%63,2), 39'u kadındı (%36,8). Olguların %39,6'sı (n=42) sigarayı bırakmış, %60,4'ü (n=64) sigarayı bırakmamıştı. Sigarayı bırakanların yaş ortalaması 50,69 ±11,01 yıl, bırakmayanların ise 47,41±11,12 yıl idi. Sigarayı bırakanların bırakmayanlara göre uyku kalitelerinin daha iyi olduğu saptandı: Pittsburgh uyku kalitesi indeksine göre bırakan olguların %23,8'i (10/42), sigarayı bırakmayanların ise sadece %7,8'i (5/64) iyi uyku kalitesi skoruna sahipti (p=0.021). Üstelik bu etki uyku kalitesini bozduğu bilinen kilo alımına rağmen gözleniyordu.
Özet (Çeviri)
In this study, we aimed to investigate the relationship between smoking and sleep quality, and to find any associations between sleep quality change, improvement of respiratory functions and weight gain after smoking cessation.The charts of 692 cases admitted to outpatient smoking cessation clinic between March 2004-February 2011 were assessed. A total of 106 cases that have complete charts, smoke more than 10 cigarettes per day, attended at least one year clinically evaluated and requested to fill Pittsburgh sleep quality index and Epworth sleepiness scales. Biochemically confirmed with exhaled carbon monoxide, one year smoke-free period after intervention was accepted as treatment success. 67 (63.2%) out of the 106 patients were male and 39 (36,8%) were female. %39.6 (n=42) of the cases had quitted smoking while %60.4 (n=64) were failed. The mean age of the quitters was 50.69±11.01 year while non-quitters? was 47.41±11.12. The sleep quality was observed to be better in patients who had quitted smoking compared with the patients who were failed: according to Pittsburgh sleep quality index, 23.8% (10/42) of exsmokers had good sleeping scores while only 7.8% (5/64) of the smokers had (p=0.021). Besides, this better sleep quality was observed while the exsmokers? weight gaining which known as disturbing the sleep quality.