Evre II-III kolon kanserli hastalarda prognostik faktörlerin araştırılması
İnvestigation of prognostic factors in patients with stage II-III colon cancer
- Tez No: 297472
- Danışmanlar: PROF. DR. A. UĞUR YILMAZ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Onkoloji, Oncology
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Onkoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 74
Özet
Giriş:Bu çalışmanın amacı lokal ileri evre kolon kanserinde küratif cerrahi sonrası hastalıksız ve genel sağkalımda katkısı olan prognostik faktörleri araştırmaktı.Material ve Metodlar:Ocak 1999-Ağustos 2010 tarihleri arasında Dokuz Eylül Üniversitesi Tıbbi Onkoloji Bölümünün takibindeki 174 evre II-III kolon kanserli hastanın klinikopatolojik verileri retrospektif olarak incelendi.Bulgular:Hastalıksız sağkalım üzerine etkili faktörler değerlendirildiğinde tek değişkenli analizde hastanın obstrüksiyon veya perforasyonla başvurması, preoperatif CEA düzeyinin yüksek olması, lenfatik invazyon varlığı ve çıkarılan lenf nodu sayısının az olması prognozu kötü etkilerken çok değişkenli analizde sadece obstrüksiyon veya perforasyon öyküsü bağımsız prognostik faktör saptandı. Çıkarılan lenf nodu sayısının az olması ve lenfatik invazyon varlığı hem tek değişkenli hem de çok değişkenli analizde genel sağkalımda azalma ile ilişkili bulundu.Sonuç:Obstrüksiyon veya perforasyonla başvurma, lenfatik invazyon varlığı ve toplam lenf nodu sayısının
Özet (Çeviri)
BACKGROUNDThe aim of our study was to evaluate the prognostic factors that affect the disease free and overall survival in local advanced colon cancer.METHODSBetween January 1999 and Augost 2010, 174 patients diagnosed of stage II and III colon cancer in the follow-up of Dokuz Eylul University Faculty of Medicine Oncology Clinic were investigated for clinicopathologic data retrospectively.RESULTSAs factors affecting disease free survival evaluated on the univariate analysis, presentation with obstruction or perforation, elevated level of preoperative CEA, presence of lymphatic invasion and insufficient number of lymph node removed were indicators of poor prognosis. However history of obstruction and perforation was determined as the only independent prognostic factor on multivariate analysis. İnsufficient number of lymph node removed and presence of lymphatic invasion were found to be associated with reduced overall survival on both univariate and multivariate analyses.CONCLUSIONPresentation with obstruction or perforation, presence of lymphatic invasion and that the total number of lymph node being less than 12 are the factors affecting prognosis. Accordingly, these factors should be taken into consideration when planning follow-up and treatment processes after surgery, which will increase the chance of long term survival.