Evre ı-ııı kolon kanserinde prognostik faktörlerin araştırlması
Exploring the prognostic factors in stage i-iii colon cancer
  1. Tez No: 203190
  2. Yazar: M. KADİR YILDIZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HAKAN KARAGÖL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Onkoloji, Oncology
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Dahili Tıp Bilimleri Bölümü
  12. Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 63
Özet
Kolon adenokarsinomu, erkek ve kadınlarda görülen kanserlerin yaklaşık %10'unu oluşturmaktadır. Rektal kanser ile birlikte değerlendirildiğinde, erkeklerde prostat ve akciğer, kadınlarda meme ve akciğer kanserinden sonra üçüncü sıklıkta görülmektedir. Çalışmamızın amacı, Trakya Üniversitesi Tıp Fakültesi Medikal Onkoloji polikliniğinde takip edilen evre I-III kolon kanserli hastalarda hastalıksız ve genel sağkalım üzerine etki eden prognostik faktörleri araştırmaktı.1999-2006 yılları arasında polikliniğimize başvuran 121 opere edilmiş evre I-III kolon kanserli hasta retrospektif olarak incelendi. Hastaların 55 (%45,5)'i kadın, 66 (%54,5)'i erkekti. Medyan yaş 60, medyan takip süresi 24 ay, medyan genel sağkalım 82 ay idi. 38 (%31,4) hastada metastaz ve/veya lokal nüks geliştiği belirlendi. En sık metastaz 22 (%58) olgu ile karaciğerde görüldü. Metastatik hastalarda medyan genel sağkalım 20 ay olarak bulundu.Hastalıksız sağkalıma etkili bağımsız prognostik faktörler; tümöral invazyon derecesi ve pozitif lenf nodu sayısı olarak belirlenirken, genel sağkalım üzerine etkili tek bağımsız prognostik faktör pozitif lenf nodu sayısı idi.Çalışmaya alınan hastaların %48'inde yeterli lenf nodu diseksiyonu yapılmadığı belirlendi. Lenf nodu pozitifliği ile ilişkili bağımsız prognostik faktörler araştırıldığında istatistiksel olarak anlamlı ilişkili faktör belirlenemedi; ancak, perinöral invazyon (p=0,059) ve preoperatif hemoglobin değerinin (p=0,059) anlamlıya yakın düzeyde ilişkili olduğu görüldü. Lenf nodu pozitifliği ile ilişkili faktörlerin belirlenmesi klinik uygulama açısından önemlidir. Çünkü, lenf nodu diseksiyonu eksik yapılmış hastalarda nüks açısından yüksek riskli grubun belirlenmesi ve bu hastalara adjuvan kemoterapi başlanması nüks riskini azaltabilir.Çalışmamız, retrospektif ve göreceli olarak az sayıda hasta ile yapılmıştır. Bu nedenle, belirlenen konularda güncel klinik uygulamayı etkileyecek kesin sonuçların çıkarılması için çok daha fazla sayıda hastayı içeren randomize çalışmanın yapılması uygun olur.
Özet (Çeviri)
Colon adenocancer represents about 10% of the cancers seen in men and womwn. Thought with rectal cancer, it comes third after prostate anad lung cancer in men, breast and lung cancer in women. The aim of our study was to evaluate the prognostic factors that affect the disease free survival and overall survival in grade I-III colon cancer patients followed in Trakya University Faculty of Medicine Oncology clinic.121 patients, operated before with grade I-III colon adenoca that accepted by our clinic between the years 1996 and 2006 were investigated. 55 (45.5%) of the patients were women and 66 (54.5%) were men. The median age was 60 years, median follow-up time was 24 months and median overall survival was 82 months. In 38 (31.4%) patients, metastase and/or local recurrence were detected. The most common metastase was to liver in 22 (58%) patients, In metastatic patients median overall survival was found as 20 months.While independent prognostic factors that affect the disease free survival was determined as the degree of tumoral invasion and number of the lymph nodes involved, the only independent factor affecting overall survival was the number of positive lymph nodes.Forty eight percent of the patients in the study were found not to have enough lymph node dissection, When evaluated the independent prognostic factors related with lymph node positivity, any significant related factor was determined statistically, but perineural invasion (p=0.059) and pre-operative hemoglobine levels (p=0.059) were found to have nearly significant relationship. It is important to determine the factors related with lymph node positivity in clinical practice, because, determining the high risk group for recurrence in patients without enough lymph node dissection and starting these patients adjuvant chemotherapy can reduce the recurrence possibility.Our study was done retrospectively and respectively with small number of patients. Because of this, in these determined topics, randomised stıdies including much more number of patients must be done to have exact results that will affect the current clinical paractice.