Evre I – III kolorektal kanserli hastalarda prognostik faktörlerin genel ve hastalıksız sağkalım üzerindeki etkileri
Effects of prognostic factors on overall and disease-free survival in patients with stage I–III colorectal cancer
  1. Tez No: 655293
  2. Yazar: DURMUŞ ALİ ÇETİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET YILDIRIM
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: İzmir Bozyaka Eğt. ve Arş. Hast.
  11. Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 108
Özet
Giriş ve amaç; Kolon adenokarsinomu, gastrointesinal sistemin en çok rastlanan kanseridir. Çalışmamızın amacı, cerrahi tedavi uygulanmış evre I-II-III kolorektal kanserli hastalarda hastalıksız sağ kalım (HSK) ve genel sağkalım (GSK) üzerine etki eden prediktif faktörleri retrospektif olarak incelemektir. Gereç ve yöntem; İzmir Bozyaka Eğitim ve Araştırma Hastanesi Genel Cerrahi Kliniğinde 2008-2012 yılları arasında cerrahi tedavi uygulanan 120 evre I-II-III kolorektal kanserli hastanın dosya ve bilgisayar verileri geriye dönük olarak incelendi. Belirlenen prognostik faktörlerin HSK ve GSK üzerine olan etkileri araştırıldı. Bulgular; Hastaların 45 (%37,5)'i kadın, 75 (%62,5)'i erkekti. Hastaların yaş ortalaması 65,51±11,29 idi. Ortalama takip süresi 25 ay, ortalama GSK 55 ay ve ortalama HSK 57 ay idi. 12 (% 10) hastada metastaz ve/veya lokorejyonel nüks geliştiği belirlendi. En sık metastaz 5 (%83,3) olgu ile karaciğerde görüldü. Tek değişkenli analizde perforasyon varlığı, lenfovasküler invazyon varlığı, preoperatif karsinoembriyonik antijen (CEA) değeri ve cerrahi sınır pozitifliği HSK ile ilişkili bulundu. Ek hastalık varlığı, Amerikan Anestezistler Derneği (ASA) skoru, histolojik grade, lenfovasküler invazyon varlığı, preoperatif CEA değeri, preoperatif albumin değeri, metastatik lenf nodu sayısı ve cerrahi sınır pozitifliği GSK ile ilişkili bulundu. Çok değişkenli analizde perforasyon varlığı ve cerrahi sınır pozitifliğinin HSK üzerinde bağımsız prognostik faktörler olduğu bulundu. Sonuç; Kolorektal kanserlerde cerrahi sonrası sağ kalımı etkileyen çok sayıda prognostik parametre mevcuttur. Sağ kalım süreleri üzerine etki eden klinik prognostik faktörlerin daha doğru belirlenebilmesi, yeni biyolojik ve moleküler belirteçler için prospektif ve daha geniş çaplı çalışmalara ihtiyaç duyulmaktadır.
Özet (Çeviri)
Objective; Colon adenocarcinoma is the most common cancer of the gastrointestinal system. The aim of this study was to retrospectively analyze predictive factors for overall survival (OS) and disease-free survival (DFS) rates in patients with stage I, II, or III colorectal cancer who underwent surgical treatment. Methods; Files and electronic data of 120 patients with stage I, II, or III colorectal cancer who underwent surgery between 2008 and 2012 in the Department of General Surgery of İzmir Bozyaka Training and Research Hospital, were retrospectively analyzed. The effects of several prognostic factors for DFS and OS were investigated. Results; There were 45 female (37.5%) and 75 male (62.5%) patients; mean age was 65.51±11.29 years. It was determined that metastasis and/or locoregional recurrence developed in 12 (10%) patients. Metastases were seen most frequently in the liver, with 5 cases (83.3%). In univariate analysis, length of DFS was found to be associated with presence of perforation, lymphovascular invasion, preoperative carcino embryonic antigen (CEA) value and positive surgical margin. Presence of comorbidities, American Society of Anesthesiologists (ASA) score, histological grade of tumor, presence of lymphovascular invasion, preoperative CEA value, preoperative albumin value, number of metastatic lymph nodes and positive surgical margin were found to be independent prognostic factors for DFS. Conclusion; There are numerous prognostic parameters affecting postoperative survival in colorectal cancers. Prospective studies and studies with larger scale are needed in order to more accurately designate clinical prognostic factors that have an effect on survival time as well identify as new biological and molecular markers.