Vücut geliştirme sporcularinda beslenme, fiziksel aktivite ve besin takviyesi kullanim durumlarinin incelenmesi
The investigation of nutrition, physical activity and usage of nutritional supplements of body builders
  1. Tez No: 297513
  2. Yazar: FERHAT ALPAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. H. TANJU BESLER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beslenme Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 111
Özet
Alpar, F. Vücut geliştirme sporcularında beslenme, fiziksel aktivite ve besin takviyesi kullanım durumlarının incelenmesi. Hacettepe Üniversitesi Sağlık Bilimleri Enstitüsü Beslenme Bilimleri Programı Yüksek Lisans Tezi. Ankara, 2011. Yapılan bu çalışma, Ankara'da bulunan beş farklı spor merkezinde en az iki yıl süresince vücut geliştirme antrenmanı yapan 50 adet amatör erkek vücut geliştirme sporcusu üzerinde yürütülmüştür. Araştırmaya katılan bireylerin genel özellikleri, beslenme alışkanlıkları, besin tüketimleri, besin tüketim sıklıkları, fiziksel aktivite düzeyleri, besin takviyesi kullanım durumları anket yöntemiyle saptanmış ve antropometrik ölçümleri alınmıştır. Katılımcıların %72'sinin besin takviyesi kullandığı, %28'inin ise kullanmadığı saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
Alpar, F. The investigation of nutrition, physical activity and usage of nutritional supplements of body builders. Hacettepe University Health Technology Institute Nutrition Sciences Master?s Thesis. Ankara, 2011. This study was conducted among fifty amateur male body builders, who have been training for at least two years, in five different commercial gyms in Ankara. General characteristics, nutritional habits, food consumption frequency, physical activity levels, supplement usage of the subjects were evaluated by suitable questionnaires and anthropometric measurements were taken. Seventy two percent of the subjects were found to use nutritional supplements and twenty eight percent of them were found not to use. Statistically significant difference was found between weight, height and body mass index of the subjects those who used nutritional supplements and those who did not (p0.05). The average daily intake of energy and carbohydrate are found to be below the recommended levels, whereas the intake of fat, was above the recommended levels.